Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Upravljanje stresom: Kako do zdravih radnih mesta?

    Učestalost stresa u vezi sa radom u Evropi je u porastu. Poslednje pan-evropsko ispitivanje javnog mnjenja Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu je pokazalo da 51 odsto zaposlenih tvrdi da je stres u vezi sa radom uobičajen na njihovom radnom mestu, a četiri od deset zaposlenih smatra da se stresom ne upravlja na odgovarajući način u njihovoj organizaciji. Ipak, poslodavci i zaposleni zajedno mogu da uspešno upravljaju i spreče stres u vezi sa radom i psiho-socijalne rizike. Evropska agencija za bezbednost i zdravlje na radu (EU-OSHA) širom Evrope pokrenula je dvogodišnju kampanju: „Zdrava radna mesta, upravljanje stresom“, čiji je cilj da kompanijama pomogne u upravljanju stresom.

    „Upravljanje stresom u vezi sa radom je jedna od ključnih tačaka u obezbeđivanju bezbednosti, zdravlja i opšte dobrobiti zaposlenih u Evropi. Poslodavci ne mogu sebi da priušte da ignorišu stres u vezi sa radom, koji povećava stopu odsustva i snižava produktivnost. U  predstojećem Strateškom okviru EU za bezbednost i zdravlje na radu 2014-2020 biće naglašeno da bolja zaštita mentalnog zdravlja zaposlenih predstavlja ključni faktor u prevenciji profesionalnih oboljenja. Ovaj okvir predlaže brojne aktivnosti, a jedna od njih je razmena ideja dobre prakse radi unapređenja mentalnog zdravlja na radu. Pozitivno radno okruženje je važno jer omogućava zaposlenima da duže rade, ali je važno i zato što su zaposleni nakon penzionisanja i dalje dobrog zdravlja. Ubeđen sam da će nova EU-OSHA kampanja o stresu i psiho-socijalnim rizicima na radu u mnogome doprineti ovom cilju“, istakao je Laszlo Andor, Komesar EU za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju.

    "Uprkos rastućem prisustvu i troškovima stresa u vezi sa radom, i dalje je u mnogome prisutno nerazumevanje i osetljivost ove teme – ESENER  istraživanje Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu je otkrilo da preko 40% poslodavaca smatra da je teže upravljati psiho-socijalnim rizicima nego „tradicionalnim“ rizicima po bezbednost i zdravlje na radu. Stres u vezi sa radom je problem na nivou organizacije, pa je potrebno da se na isti način i prevaziđe, zajedničkim radom poslodavaca i zaposlenih“, istakla je dr Christa Sedlatschek direktor Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu.

    Kampanja za zdrava radna mesta želi da pokaže kako se može upravljati psiho-socijalnim rizicima na isti sistematičan način kao i bilo kojim drugim rizikom po bezbednost i zdravlje na radu. Ima za cilj da promoviše upotrebu jednostavnih alata koji mogu da pomognu organizacijama da efikasno upravljaju ovim rizicima, kao i da istakne pozitivne efekte ovakvog učinka.

    „Kampanja za zdrava radna mesta, upravljanje stresom 2014-2015 je odlična prilika da se promoviše potreba da radna mesta u Evropi uspešno prevaziđu psiho-socijalne rizike i stres u vezi sa radom“ dodao je Vasilis Kegkeroglou, zamenik ministra za rad, socijalno osiguranje i dobrobit, vlade Grčke, koji predstavlja Grčku kao predsedavajuću EU. „Kampanja pruža potrebnu podršku i smernice za poslodavce, rukovodioce, zaposlene i njihove predstavnike.“

    Kampanja poziva sve organizacije i pojedince da učestvuju na lokalnom, nacionalnom i evropskom nivou. Na lokalnom nivou, kampanjom će koordinisati nacionalni koordinatori Evropske agencije za bezbednost i zdravlje na radu u više od 30 evropskih država. Kampanju podržavaju zvanični partneri kampanje – pan-evropske i multinacionalne organizacije, kao i medijski partneri kampanje. Kampanju za zdrava radna mesta podržavaju i države predsedavajuće Savetom EU, Evropski Parlament, Evropska Komisija i evropski socijalni partneri.

    „Zdrava radna mesta, upravljanje stresom“ će trajati dve godine i uključiće organizacije iz cele Evrope u spektru različitih aktivnosti kao što su obuke, konferencije, radionice, takmičenja za postere, filmove i fotografije, kvizove, planove, reklamne kampanje i konferencije za štampu. Najvažnija aktivnost u kalendaru kampanje je „Nagrada za dobru praksu u Evropi“ koja je počela 15. aprila. Na ovaj konkurs se mogu prijaviti sve evropske organizacije koje uspešno uvode mere za smanjenje i uklanjanje stresa.

    Više možete pročitati u vodiču kroz Kampanju, a možete posetiti i internet stranu Kampanje za zdrava radna mesta i preuzeti zvanični materijal kampanje dostupan na 25 jezika kako biste saznali za događaje vezane za Kampanju koji se odvijaju širom Evrope. 

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE