Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    U razgovoru za posao važno motivaciono pismo, a ne fraze sa interneta

    Na razgovoru za posao ne ponavljajte fraze koje ste pročitali na internetu, naučite osnovne stvari o kompaniji u kojoj želite da radite i potrudite se da pošaljete originalno motivaciono pismo, poručili su mladima stručnjaci za ljudske resurse.

    Direktorka ljudskih resursa koja odlučuje ko će dobiti posao u Danube Foods Group, Tijana Tadić, rekla je da je na intervjuu za posao bitno predstaviti sebe u pravom svetlu i govoriti istinu.

    Svaka laž je lako proverljiva, a pored lažnih informacija, problematične su i fraze koje kandidati nalaze na internetu, poručila je ona nakon međunarodne konferencije „HR Bussines s Arena 2014“ poosvećene zapošljavanju mladih.

    Umemo da prepoznamo floskule koje kandidati nauče sa interneta poput one "ja sam radoholičar", ili "zapostavio sam i porodicu, decu i prijatelje zato što sam vredni radnik i želim da izgaram na poslu". To nije nešto što na razgovoru za posao želimo da čujemo, kaže Tadić.

    Intervju za posao je stresna situacija i sasvim je u redu biti nervozan ili imati znojav dlan, rekla je Tadić dajući savet za one kojima se dlanovi znoje. "Antiperspirant na desni dlan i on će biti suv. Tako vam neće biti neprijatno kad se rukujete sa menadžerom ljudskih resursa".

    Ključno prilikom odabira kandidata je, kako kaže, njegova stvarna motivacija i potencijal, dok na svemu ostalom može da se radi.

    Ipak, priprema za razgovor za posao podrazumeva istraživanje o kompaniji, odlazak na sajt i informisanje preko prijatelja, klijenata kako bi dobro poznavali proizvode i vrednosti te firme, rekla je sagovornica Tanjuga.

    HR menadžerka Limunda Milica Ivić izjavila je da mnogi greše što u biografiji ne navode radno iskustvo ako ih firma nije prijavila, ili volontiranje, pa čak se, kako kaže, računa i rad preko studentske zadruge, jer i to govori o osobi.

    Mladi u CV obično ne stave iskustvo poput volontiranja, rada u kafićima ili preko omladinskih zadruga. Nama se dešavalo da tek na razgovoru dođemo do toga šta su sve radili, a nisu upisali u CV, kaže Ivić i savetuje da se u biografiji obavezno sve navede, jer to HR menadžerima mnogo znači.

    Kako je ukazala, fraze treba izbegavati. Mnogi pišu da su timski igrači, kako mogu da rade pod stresom, ali to su neke uopštene stvari na osnovu kojih mi ne možemo da zaključimo ništa.

    "Zato je važno motivaciono pismo gde se vidi kakva je osoba kandidat, kakve vrednosti ima. To je suština, da se preklope vrednosti kompanije i kandidata, a veštine i posebna znanja se nadomeste” poručuje sagovornica Tanjuga.

    Upitana koje biografije se odbacuju u startu, HR stručnjak kompanije Coca-Cola Helenic Nataša Prodanović kaže da u dalji tok selekcije ne uključuju kandidate koji u biografijama nisu odgovorili na osnovne uslove konkursa.

    Pročitajte i>>>Regionalni giganti zapošljavaju mlade

    Direktori kompanija ne učestvuju u procesu odabira, ali imaju očekivanja od onih koji dobiju posao. Predsednik uprave u NLB banci Janko Međa kaže da je njemu bitno da zaposleni pokaže razumevanje klijenata.

    Danas banke imaju lošu reputaciju mahom zato što su se u proteklim dekadama udaljile od rada sa klijenatima. Nama trebaju mladi ljudi sposobni da razumeju tržište, trendove i klijente, navodi on.

    Drugo, kako kaže, od onih koji su procenjeni kao talenti očekuje se i odgovarajući karakter. Ne mislim na talenat u smislu znanja i veština. Voleo bih da zaposlim ljude sa karakterom, koji ne odustaju kad stvari postanu teške.

    Voleo bih da nađem ljude koji se ne boje izazova i voljni su da daju sve od sebe kad stvari ne idu onako kako su planirali, rekao je Međa po završetku međunarodne konferencije koja je u Dubrovniku okupila stručnjake za ljudske resurse iz regiona, direktore i profesore kako bi govorili o zapošljavanju mladih.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE