Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    WSJ „reklamira“ luksuz sa obala Crne Gore

    Nova luksuzna marina u Bokokotorskom zalivu može da primi super jahte dugačke do 250 metara. Trenutno najveća super jahta na svetu Azam, dugačka 180 metara, može komotno da se usidri u Porto Montenegru.

    Tako počinje tekst o Crnoj Gori koji je objavio Wall Street Journal. Kako je novinar WSJ objasnio, Porto Montenegro je simbol novog lica Crne Gore, inače najmanje balkanske države koja je nekad bila deo Jugoslavije.

    Deset godina od obnavljanja nezavisnosti, Crna Gora privlači međunarodne investitore zahvaljujući kombinaciji luksuznih objekata koji su sagrađeni u istorijskim primorskim gradovima.

    Bokokotorski zaliv, dug oko 120 km, predstavlja Zlatni trougao za kupce, smatra Dolores Ilić iz Dream Estates Montenegro koji je deo globalnog brenda Savilis. Južnoafrički Kerzner International Holdings je počeo gradnju u Kumboru, dok je poluostvrvo Luštica deo tri najvažnija projekta.

    Qatari Diar gradi rizort sa 140 smeštajnih jedinica. NorthStar, podržan evropskim i srednjeistočnim kapitalom, gradi rizort Montrose na pola miliona metara kvadratnih, dok će prvi stanari naseliti poluostrvo kad se završi Luštica Bay kog gradi egipatski Orascom Development Holding. Vridnost te investicije je milijardu i 200 miliona dolara.

    U međuvremenu, kako se navodi u tekstu, Investment Corporation of Dubai, koji je glavni državni investitor te zemlje, otkupio je Porto Montenegro za cenu koja nije javna.

    Za sad je sagrađeno i prodato 220 stanova dok se 64 grade. Cena jednosobnog stana u Regent Pool Club Residences iznosi oko 490 hiljada dolara, dok npr. trosoban stan košta 4,2 miliona dolara. Investitor kaže da su svi vlasnici stranci, prvenstveno ljudi sa nekadašnjih sovjetskih prostora, zatim iz zemalja regiona kao i Britanci.

    Ipak, ove investicije predstavljaju drugi talas interesovanja za Crnu Goru. Investitori su preplavili Crnu Goru 2005. i 2006. godine otkad su cene na obali postepeno rasle do 2008. Kada je svet pogodila finansijska kriza, cene su splasle, a počinju da se stabilizuju s povratkom ulagača.

    Kako se ugled Crne Gore poboljšava, tako ona postaje dostupnija. U martu, avionska kompanija EasyJet počela je da leti iz Mančestera za Tivat. Vlada Crne Gore najavila je direktne letove za Tel Aviv i Amsterdam. U toku su pregovori sa Fly Dubai o letovima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

    Osim Porto Montenegra, najpopularnije lokacije za kupce su u Kotoru, gde metar kvadratni košta preko dve hiljade dolara, kaže Peter Flynn iz agencije ntRealty. Mirnija alternativa je Perast, jedno od manjih mesta duž obale.

    Uz obalu se nalazi i jedinstveni Sveti Stefan. Na ostrvu se nalazi drevna tvrđava koja je sa obalom povezana putićem, i predstavlja najpoznatiji crnogorski pejzaž. Aman Resorts je 2009. godine na Svetom Stefanu otvorio rizort sa pet zvezdica i preuzeo je nekoliko, do tada javnih plaža.

    Budva, koja se nalazi nadomak Svetog Stefana je profitirala, ali i platila cenu razvoja. Stari grad oduševljava, ali je ostali deo grada preplavljen projektima u razvoju, kaže vlasnik Mont-Real estate agents, Dragan Marković. Rezultat je prostor na kom se ubrzano gradi, a putna mreža je preslaba.

    Direktor agencije Mont Real, Želimir Ivanović zaključio je za kraj članka da investitori sada kupuju vile u planinama, gde mogu da uživaju u miru i predivnom pogledu, a da i dalje, posle kraće vožnje, mogu da budu u centru zbivanja.

    Izvor: SEEbiz

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE