Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Nikšić dobija vetroelektranu 2012.

    Gradnja dugo čekanih vetroelektrana na planinskoj visoravni Krnovo kod Nikšića počeće u proleće 2012. godine. Tako će Crnogorci nedostajuće količine struje nadomestiti korišćenjem energije vetra, a ukupan potencijal vetroenergije procenjuje se na oko 400 megavata. Računice pokazuju da je područje Krnova idealno mesto, što su uostalom pokazale i sve stručne analize.
     
    Vrednost investicije je oko 110 miliona evra. Na lokalitetu je predviđeno proširenje pristupnog puta, asfaltiranje onih između vetrogeneratora.

    Crna Gora će povećati instalisanu snagu elektrana, ali će ovaj projekat biti ujedno i novi izazov za naš elektroprenosni sistem, jer upravljanje vetroelektranama u elektroenergetskom sistemu je novost u Crnoj Gori. Nadamo se da će izgradnja vetroelektrana na Krnovu pomoći ukupnom oživljavanju ovog područja, kaže Igor Kovačević, koordinator sektora za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije u Ministarstvu ekonomije.

    Prošlo je više od godinu dana kako su predstavnici Vlade Crne Gore i konzorcijuma kojeg predvodi japanski ”Micubiši” potpisali ugovor o zakupu državnog zemljišta i izgradnji vetrogeneratora na visoravni Krnovu poviše Nikšića. Ugovorom je predviđena izgradnja vetroelektrane instalisane snage 50 megavata, uslovno 72, kao i da se postavi 30 vetrogeneratora snage od 2,4 megavata.

    Očekivana proizvodnja električne energije VE ”Krnovo” je oko 160 gigavata, što znači povećanje od oko pet odsto bilansirane domaće proizvodnje.

    Na samom krnovskom lokalitetu intenzivno se istražuje stanje životne sredine, sa posebnim osvrtom na migraciju ptica. Potrebno je da istraživanje traje najmanje jednu godinu da bi se utvrdilo nulto stanje životne sredine i izradio elaborat o proceni uticaja na okolinu. Kako se radi o veoma realnom projektu, investitor će posetiti ovaj lokalitet sledeće sedmice, i koliko sam upoznat, postaviti merni stub, jer je prethodni ukraden, kaže Kovačević.

    Ugovor se odnosi na državno zemljište površine 219,097 kvadratnih metara, dok je ukupna planirana površina za izgradnju vetroelektrana 1,1 miliona kvadrata. Rok zakupa je 20 godina sa mogućnošću produženja do maksimalno pet godina.

    Prvih 12 godina rada vetroelektrane cena električne energije proizvedene u ovim postrojenjima biće fiksna, a potom na tržišnim principima uz plaćanje sistemsko-pomoćnih usluga operaterima. Visina zakupa državne svojine je deset centi po metru kvadratnom.

    Prva crnogorska vetrenjača bila je dar Vlade Holandije, vredan 850.000 evra, koja je bila locirana na Ilinom brdu udaljenom 40 kilometara od Nikšića, ali je ona uklonjena pošto je spržio grom! Njeno postavljanje početkom novembra 2004. godine dočekano je kao veliki događaj, jer se radilo o crnogorskom prvencu. Ona je trebalo da proizvodi 150 miliona kilovat-sati godišnje, što bi bilo dovoljno za potrebe sela u području MZ Vilusi. Na žalost, samo četiri meseca kasnije, vetrenjaču je pogodio grom. Jedna od tri elise teška 7,5 tona odletela je u vazduh, a njeni delovi leteli su i do stotinu metara naokolo.
     
     

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE