Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Evo zašto investitori ne dolaze u Srbiju

    Srbija se nalazi u grupi država sa endemskom korupcijom sa izmerenim indeksom korupcije 39 od mogućih 100, saopštila je danas organizacija Transparentnost Srbija.

    Prema najnovijim rezultatima globalnog merenja indeksa percepcije korupcije, koji se istovremeno objavljuju u celom svetu, Srbija je rangirana na osamdesetom mestu od 176 država u kojima je istraživanje vršeno.

    „Na izrazito smo nezadovoljavajućem mestu i sa 39 poena možemo koliko god hoćemo da spremamo gradilišta ali investitori neće doći, jer oni čekaju merenja indeksa korupcije kao ozeblo sunce“, rekao je predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati, podsećajudhi da je granica između visoko korumpiranih i onih drugih država indeks 50.

    Prema rečima Goatija, Srbija kada je reč o percepciji korupcije šest godina tapka u mestu.

    Pritom, Srbija je, iako je utvrđeni indeks percepcije korupcije istovetan kao prošle godine, za nekoliko mesta napredovala na svetskoj listi zato što je ove godine istraživanjem obuhvaćeno nešto manje zemalja, a neke su drastično pale na listi, rečeno je na konferenciji za novinare Transparentnosti Srbija.

    Srbija je, naime, prošle godine bila na 86. mestu među 182 države, a u međuvremenu se veći broj država spustio na skali nego što se popeo.

    Na vrhu liste su, kao države sa najmanjom korupcijom, već tradicionalno, Danska, Finska i Novi Zeland, sa indeksom 90, a u dnu su Avganistan, Severna Koreja i Somalija, sa indeksom osam.

    Goati je podsetio da je Transparentnost Srbija vladi uputili pismo sa 14 preporuka, a ostvarivanje nekih od njih bi popravili položaj Srbije u roku od jedne do tri godine.

    On dva najveća uzroka koji otežavaju borbu protiv korupcije vidi u odsustvu profesionalizovane javne uprave i neuspešnoj reformi pravosudnog sistema. „Ako nemate profesionalizaciju nego partijnost, nećete imati uspešnu borbu protiv  korupcije, jer ako šef partije naredi direktoru javnog preduzeća da nešto uradi on će to i da učini. Iako postoje i izuzeci, ne možete praviti sistem borbe protiv korupcije na izuzecima“, kazao je Goati.

    Takođe, prema Goatijevim rečima, sa krhkim pravosudnim sistemom, ne može se procesuirati ono što se događa i zato postoji mnogo „kostura u ormanima“.

    Programski direktor Transparennosti Srbije Nemanja Nenadić istakao je da uvid u šest od sedam istraživanja na osnovu kojih je utvrđen indeks korupcije pokazuje istovetne ocene građana o korupciji kao i prošle godine. „Stojimo u mestu od 2007. jer nema krupnijih pomeranja ni napred ni nazad, i to bi trebalo da nas sve zabrine, nešto je rađeno u borbi protiv korupcije prethodnih godina ali to nije bilo dovoljno uverljivo da bi se odrazilo na indeks percepcije korupcije“, rekao je Nenadić.

    Prema njegovim rečima, da bi se u kraćem roku indeks promenio potrebna je veća javnost rada državnih organa, na primer otvaranje zapisnika sa sednica vlade, uvođenje mhanizama za efikasniju kontrolu zakonodavnog procesa.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE