Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Stambeni krediti: Ponovo procena vrednosti nekretnina

    Dužnici koji su uzeli stambeni kredit 2010. godine, narednih meseci treba da očekuju da im bankari ponovo zakucaju na vrata. Svako od njih moraće svojoj banci da dostavi novu procenu vrednosti nekretnine koja je stavljena pod hipoteku, pišu Novosti.

    To je značajna stavka u kućnom budžetu, s obzirom na to da se procena ovlašćenog veštaka naplaćuje i do 100 evra.

    Ipak, gotovo sve banke umesto toga, prihvataju kopiju rešenja na imovinu iz Poreske uprave.

    „U skladu sa odlukom Narodne banke Srbije, poslovne banke su u obevezi da prate tržišnu vrednost nepokretnosti koja je predmet obezbeđenja po stambenom kreditu na svake tri godine,“ objašnjava za Novosti Petar Jovanović, član izvršnog odbora Raiffeisen banke. „Kako korisnike stambenih kredita ne bi izlagala dodatnim troškovima izrade procene, banka je kao olakšavajuću okolnost klijentima pružila mogućnost dostavljanja rešenja Poreske uprave kojim se utvrđuje godišnji porez na imovinu.“

    U Unikredit banci objašnjavaju da je procena neophodna kako bi se utvrdilo da li je došlo do promene tržišne vrednosti nepokretnosti. Na pitanje da li banke mogu da imaju problem u obezbeđenju kredita, s obzirom na to da se dešava da je poresko rešenje zasnovano na precenjenoj vrednosti nekretnine, u Unikredit banci odgovaraju odrično.

    Svi bankari sa kojima je list razgovarao ističu da po klijente koji su redovne platiše nema nikakvih posledica ako je vrednost hipoteke niža nego što je bila u vreme kada je nekretnina kupljena.

    Podsetimo, cene nekretnina su 2008. godine dostigle vrhunac u svom rastu. Nakon toga su cene pale, a banke nisu klijentima pravile probleme ako je procena vrednosti hipoteke pala u odnosu na tadašnju. Sve dok se, upozoravaju, rate redovno izmiruju.

    Poreska rešenja, kao novu procenu vrednosti nekretnine pod hipotekom prihvataju Hypo-Alpe Adria banka, Raiffeisen banka, Societe General banka, UniCredit banka…

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE