Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Litar goriva sve jeftiniji

    Cena sirove nafte na svetskom tržištu u padu je već nekoliko meseci i pokazalo se da procene stručnjaka, koji su za godinu koja je na izmaku prognozirali da većih promena neće biti, nije bila tačna.

    Doduše, tada je ukazivano da se može očekivati blagi pad cene “crnog zlata” i nastavak trenda iz perioda od  2008. do 2013. godine, kada je cena nafte bila  prilično uravnotežena, ali predviđanja da će se cena praktično prepoloviti u odnosu na početak, pa i polovinu ove godine nije bilo. Kolika će biti prosečna cena nafte tipa “brent” za ovu godinu još se ne zna tačno, ali je sigurno da neće biti u visini prosečnih cena iz prošle godine, kada je godišnji prosek bio 108,6 dolara, godinu dana ranije 112,5 dolara, a 2011. godine 110 dolara za barel.

    I dok se cena sirove nafte na svetskom tržištu spuštala, a od juna do sada cena barela “brenta” manja je za više od 46 odsto, goriva ni u Srbiji, a ni u Evropi nisu tom brzinom išle istim pravcem. Gotovo da ni na jednom evropskom tržištu nije bilo sniženja cene goriva, ili su ona bila simbolična, sve do oktobra, iako je barel “brenta” tog meseca bio jeftiniji za gotovo 20 dolara nego u junu. Naime, u junu je barel ove nafte koštao oko 115 dolara dok je krajem oktobra za istu količinu trebalo oko 86 dolara. Sada su cene još niže, pa je krajem prošle nedeqe barel “brenta” bio ispod 60 dolara, a ove je cena nešto viša od te cifre.

    Sniženje goriva “krenula” su u novembru, a nastavila se u ovom, a od početka decembra u Srbiji je cena snižavana više puta. Tako je sada litar bezolovnog benzina oko 130 dinara, dok je za litar evro dizela potrebno oko 142 dinara. To je za više od 20 dinara jeftinije nego pre dva meseca kada je bezolovni bezin koštao oko 150 dinara, a evrodizel oko 155 dinara. Tadašnja cena, prevedena na evropsku valutu, za litar benzina bila je oko 1,25 evra, a za litar dizela oko 1,29 evra, što je bilo manje nego u junu kada je za litar bezolovnog benzina trebalo 1,28 evra, a dizel goriva 1,33 evra. Sada za litar goriva na tržištu Srbije, iskazano u evrima, treba oko 1,07 evra za bezolovni benzin, odnosno oko 1,17 evra.

    Slično kao i u Srbiji, i na tržištima u regionu cene goriva kliznule su na niže, pa je recimo u Hrvatskoj sada cena slična kao pre više od pet godina i litar bezolovnog benzina košta oko 1,18 evra, a dizela 1,14 evra. U Bosni i Hercegovini je ujednačnea cena derivata i za litar treba oko 1,02 evra, dok je u Makedoniji litar bezolovnog benzina oko 1,06 evra, dok je cena dizela oko 0,90 evra, U Rumuniji su cene nešto više pa litar bezolovnog benzina košta oko 1,23 evra, a dizela 1,26 evra, dok su cene derivata u Mađarskoj gotivo identične domaćim jer litar bezolovnog benzina košta oko 1,08 evra, a dizela oko 1,15 evra. Za litar bezolovnog benzina u Bugarskoj treba oko 1,17 evra, a dizela oko 1,19 evra, dok u Sloveniji bezolovni benzin košta 1,29 evra, a litar dizela 1,25 evra. 

    Foto: FreeImages

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE