Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Na spisku 500 kočnica srpske privrede

    Oštra borba protiv sive ekonomije, kancelarija za brze odgovore, manja opterećenja zarada, povratak Razvojne banke, subvencionisani stambeni krediti, samo neki su od predloga rešenja biznismena za 500 najvećih problema srpske privrede.

    Sva ministarstva i državne agencije dobile su proteklih dana dokument "Imate reč – budite deo rešenja", u kojem su pobrojani svi nedostaci koji koče razvoj. Spisak "kočnica" napravili su privrednici, predstavnici vlasti i stručnjaci iz 14 privrednih delatnosti, a nastao je u Privrednoj komori Srbije i usvojila ga je i Vlada.

    Ministar privrede, Željko Sertić, kaže da je dokument "biblija srpske privrede" i obećava da će raditi na tome da reši što veći broj problema. Isti zadatak imaće i njegove kolege koje sede u ostalim ministarskim foteljama.

    Problemi koje su privrednici pobrojali privredu zemlje čine za 20 do 30 odsto lošijom, smatra Sertić. U izgradnji poželjnije poslovne klime potrebno je mobilisati sav raspoloživi potencijal.

    Zato bi predloge do kojih se došlo u dijalogu privrede, struke i države, trebalo ozbiljno razmotriti i, gde god je to moguće, ugraditi u propise i mere ekonomske politike. Cilj je stvaranje uslova za brži privredni rast, pre svega za više investicija, efikasnije poslovanje i novo zapošljavanje.

    Osim rak-rana na koje privrednici već dugo upozoravaju, poput visokog poreskog opterećenja rada, "zatvaranja očiju" pred sivom ekonomijom i loše organizacije inspekcija, ključne teškoće su i netransparentan poreski sistem, neadekvatno organizovana i nedovoljno obučena poreska administracija. Oni ukazuju i na nizak kvalitet usluga javnog sektora i visok nivo korupcije…

    Jedan od predloga privrednika za rešenje problema sive ekonomije jeste i da se šverc svih proizvoda velike vrednosti tereti kao organizovani kriminal i da se ponovo formira Odeljenje za suzbijanje krijumčarenja.

    Privrednici smatraju i da je neophodno je davanje ovlašćenja širem krugu inspekcija da zaplene proizvode koji su predmet nelegalne trgovine i da kažnjavaju prestupnike na licu mesta.

    Predložili su i da se preispita način utvrđivanja osnovice poreza na imovinu. Istaknut je i problem sa teškom naplatom potraživanja, a privrednici tvrde da je upravo država najneredovniji platiša.

    Privrednici su uputili i predlog da se omogući poslodavcu da angažuje osobe bez radnog iskustva VII stepena stručne spreme na godinu dana bez plaćanja poreza i doprinosa. Po isteku pripravničkog staža, poslodavac bi bio obavezan da zasnuje radni odnos sa kandidatom na neodređeno vreme.

    U protivnom, morao bi da vrati iznos sredstava na ime poreza i doprinosa za prethodnu godinu. Poslodavci traže i da se skrati period koji osobe moraju provesti na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, da bi oni dobili subvenciju. Sada kandidat za posao mora biti na birou duže od šest meseci.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE