Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Niko ne zna koliko ima zaposlenih u Srbiji?

    Broj zaposlenih u Srbiji nije lako utvrditi ni u 21. veku, jer svi imaju svoje metode, pa se podaci zvaničnih državnih institucija, sindikata, ministarstava ili udruženja umnogome razlikuju.

    Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku zaključno sa septembrom prošle godine formalno zaposlenje imale su 1.704.932 osobe. U ovu brojku, međutim, ne ulaze vojska i policija, čime se konačni rezultat uvećava za još oko 80.000. pišu Novosti.

    I to nije konačna cifra, s obzirom na to da prema anketi o radnoj snazi, koju je uradila ista institucija i koja je validna u međunarodnim istraživanjima, ima više od dva miliona zaposlenih. Tako po ovoj anketi svako ko se bavi privremenim i povremenim poslom, ili na crno, učestvuje u ovom konačnom zbiru.

    Prebrojavanje zaposlenih na muku je stavilo i sindikate, a neki od njih to pokušavaju da iskoriste da bi dokazali svoju reprezentativnost.

    Da bi ostao u krugu odabranih, UGS Nezavisnost na čelu sa Branislavom Čankom trebalo bi da dokaže da ima 170.000 pristupnica, odnosno 10 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji.

    To pravilo važi i za sva druga radnička udruženja, iako mnogi od njih tvrde da su reprezentativni i sa 120 ili 160.000 pristupnica. Očigledno je da oni srpske radnike prebrojavaju po drugačijem principu.

    Procenat od 10 odsto plus jedan za reprezentativnost je previsok kada se ima u vidu, recimo, da su vlasnici firme ujedno i zaposleni, a takvih je oko 100.000, kaže predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Ivica Cvetanović koji smatra da bi okvir za reprezentativnost trebalo da bude 130.000 članova.

    Za predsednicu ASNS Ranku Savić dokazivanje reprezentativnosti ne sme da bude farsa, kao što je bila mnogo puta do sada. I za nju je cenzus previsok i treba ga smanjiti.

    Prema njenom mišljenju, zatvaranjem očiju pred problemom legitimnosti radničkih predstavnika, Vlada čuva mir, a dva "reprezentativna" sindikata, SSSS i UGS Nezavisnost, svoj položaj i privilegije.

    Od najvećeg značaja je pitanje ko ima pravo, a ko ne da prisustvuje sednicama Socijalno – ekonomskog saveta, kada znamo da u njemu sedi sindikat koji nema više od 50.000 pristupnica, iako to nije po zakonu, tvrdi Savić.

    Samostalci, s druge strane, tvrde da bi prebrojavanju članstva trebalo da pristupe osim radnika i poslodavci, s obzirom na to da je i njihova brojnost diskutabilna. U Srbiji postoji 24.000 registrovanih sindikata, uključujući sve centrale, ogranke i podružnice.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE