Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kako državne institucije `zaobilaze` smanjenje plata

    Prema procenama iz Vlade Srbije, čak 90 odsto javnog sektora ne poštuje odluku o ograničenjima zarada, piše Blic.

    Zvanično je sve u redu. Mesečna primanja umanjuju se za deset odsto. Međutim, prema saznanjima Blica, čak 90 odsto javnog sektora ovu odluku ne poštuje.

    Očigledno je da je svaka institucija našla neki svoj model da zaposleni dobiju isti iznos kao pre smanjivanja plata, čak neki imaju primanja kao i pre solidarnog poreza, tvrdi izvor Blica u Nemanjinoj.

    Na ove slučajeve ukazuje i Državna revizorska institucija, ali i Ministarstvo finansija koje je nadležno za kontrolu sprovođenja Zakona o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru. Vlada će proveriti da li se poštuju ograničenja zarada, saznaje Blic.

    Najčešća praksa je da se deo službenika sa manje plaćenih radnih mesta prebaci na plaćenija. Tako, uglavnom, zadržavaju stara primanja. To se događalo u brojnim agencijama neposredno pred smanjenje plata u javnom sektoru.

    One koje same sebe izdržavaju kroz naplatu raznih taksi i naknada, primenjuju Zakon o radu, a ne Zakon o platama državnih službenika, tako da se i ne pridržavaju trenutnih platnih razreda za činovnike.

    Menjaju imena radnih mesta i tako povećavaju koeficijente, a samim tim i platu, objašnjava izvor Blica u Vladi, a koeficijenti su, kako saznaje list, povećani i u Radio-televiziji Srbija.

    U Kliničkim centrima koje strancima naplaćuju usluge taj novac koriste i za isplatu ekstraiznosa na plate, uglavnom kroz prekovremeni rad, dnevnice, bonuse i slično.

    Slično funkcioniše i jedan broj fakulteta. Dekan Matematičkog fakulteta u Beogradu Zoran Rakić rekao je za Blic da će 20 odsto novca od školarina, koje su pre nedelju dana povećane za 10.000, biti iskorišćeno za povećanje zarada profesora. Prosvetari u osnovnim i srednjim školama, čini se jedini ne dobijaju dodatak na plate.

    Policija najčešće, tvrde izvori Blica iz Vlade, uvećanje zarada ostvaruje kroz isplatu dnevnica. Naloga za službeni put nikad nije bilo više. I tako se uvećavaju plate. A način isplate primanja policiji je teško razumljiv, objašnjavaju sagovornici Blica.

    "Povećanje plata na ime rezultata"

    Predsednik opštine Vlasotince Miroslav Ljubenović iz Pokreta socijalista, njegov zamenik Slavoljub Mitov (SDS) i predsednik Skupštine Goran Mitić (SNS), u januaru ove godine povećali su sebi plate za 20 odsto na ime "ostvarenih rezultata".

    Kažu da je to odluka skupštinske Komisija za imenovanja i da oni s tim nemaju nikakve veze. Slično se dogodilo i u Aleksandrovcu. 

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE