Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Srbija godišnje `baci` 50 miliona evra

    Srbija godišnje gubi preko pedeset miliona evra zbog činjenice da se otpad gomila, umesto da se reciklira, pišu Novosti.

    Poražavajući podaci kažu da u katastru deponija ima samo 110 zvanično prijavljenih, dok u Srbiji ima više od 3.500 divljih sakupljača otpada.

    Svaki stanovnik Srbije dnevno proizvede skoro kilogram otpada, a to znači da se godišnje stvori 1,6 miliona tona smeća.

    Zagađeni su gradovi, reke, prljaju se planine. Stručnjaci kažu da je potrebno tri milijarde evra da bi se i u Srbiji upravljalo otpadom.

    A 60 odsto otpada može da bude reciklirano i da se iz njega proizvedu nove vrednosti, kao što su električna energija i gorivo.

    Kod nas se reciklira samo 13 odsto smeća, a u Belgija i Češkoj više od 80 odsto. Švedska kao najčistija zemlja na svetu uvozi otpad zbog reciklaže.

    Doduše, imamo i mi svetle primere. Sve ekološke standarde, a to je pravilno razvrstavanje plastike, metala, stakla, primenjuju u Topoli, Jagodini, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Gornjem Milanovcu, Somboru, Subotici…

    Stručnjaci tvrde da Srbija godišnje gubi preko pedeset miliona evra zbog činjenice da se otpad gomila, umesto da se reciklira.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE