Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Naučnici konačno utvrdili: Kako se meri i povećava HARIZMA

    Nova društveno naučna istraživanja nude pogled u najnovije radove koji objašnjavaju šta neke osobe čini harizmatičnijim od drugih. Koja je tajna? Oni brže misle. Ipak, nije samo to.

    Naučnici sa Queensland univerziteta u Australiji sproveli su eksperiment koji je uključio 417 učesnika, koje su prijatelji okarakterisali kao harizmatične.  Svi učesnici radili su testove inteligencije i ličnosti, a istraživači su ispitivali njihove prijatelje koliko su harizmatični, i koje društvene veštine imaju.

    Da bi “izmerili” njihovu harizmu, pitali su prijatelje koliko su učesnici harzmatični, zabavni i vispreni, odnosno dovitljivi.

    Da bi izmerili društvene veštine, pitali su prijatelje da li su učesnici dobri u rešavanju konflikata, da li se osećaju prijatno u različitim društvenim slojevima i da li su dobri u tumačenju osećanja.

    Na kraju, istraživači su merili koliko su učesnici brzi u razmišljanju. Postavljali su pitanja koja se tiču nauke, merili su koliko im brzo treba da odgovore, i koliko brzo reaguju.

    Rezultati su pokazali da oni koji najbrže razmišljaju su ujedno okarakterisani i kao najharizmatičniji – čak iako rezultati IQ i testova ličnosti nisu pokazivali natprosečne rezultate.

    Bilo kako bilo, sasvim suprotno od očekivanja naučnika, brzina razmišljanja nije povezana sa drugim društvenim veštinama koje su ocenjivane kod učesnika.

    Nije baš najjasnije zašto je i kako brzina razmišljanja doprinosi harizmi. Ali, “brzomislioci” odnosno dovitljivi i vispreni mogu brže da procene situaciju i prokljuve kako da se ponašaju da zadobiju ljudsku pažnju, uslugu, simpatiju, itd. Neka buduća istraživanja mogla bi da potvrde ovu teoriju.

    Za one koji bi želeli da budu harizmatičniji, dobra vest je da je moguće razvijati kognitivne sposobnosti. Istraživanja takođe pokazuju da su oni koji su igrali popularne igre za “treniranje mozga” mesec dana povećali brzinu “procesuiranja informacija”. Jasnije, brže su razmišljali i lakše dolazili do rešenja. Ipak, ne postoji jasna i čvrsta veza između brzog razmišljanja i učenja koje dalje vodi u harizmu.

    Naučnici takođe sugerišu da možemo da gajimo harizmu koristeći jezik koji je direktan i jednostavan umesto apstraktnog jezika, i tako što ćemo osećanja izražavati iskreno i nedvosmisleno.

    Foto: Youtube/Printscreen

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE