Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    I zato će naši lekari lečiti Nemce

    Za razliku od Srbije, gde prosečna plata lekara iznosi manje od 600 evra, u Nemačkoj je u istoj branši ova cifra čak sedam puta veća i u proseku iznosi 4.200 evra, ne računajući dodatke koje svaki radnik dobija.

    Zato je predlog ministra finansija Dušana Vujovića da se zaposlenima u javnom sektoru tokom bolovanja ili odmora plata umanji za 35 odsto, dodatno ugrozila položaj lekara u Srbiji.

    Jedna od reakcija na to bio je komentar srpskog lekara, da je kao radnik ove struke u Nemačkoj, u toku odmora dobio bonus od 1.500 evra.

    "Živim i radim u Nemačkoj kao lekar od pre godinu i nešto. U septembru sam prvi put bio na odmoru, tri nedelje i kad mi je stigla novembarska plata, očekivao sam drastično manje, jer u tom periodu nisam naravno imao dežurstva ni prekovremeni rad (što mi se jel'te sve uredno plaća, tako da mi je plata skoro duplo veća od osnovne). Kad ono međutim… Stavka na platnom listiću `dodatak na odmor` (nekih 1.500 evra)", napisao je on.

    Iznenađen sumom, lekar je odlučio da se raspita u kadrovskoj službi o kakvom bonusu se radi. Dobio je odgovor koji mu je otvorio oči kolika je zapravo razlika raditi u Srbiji i Nemačkoj.

    To je dodatak koji se dobija tako što se uzme prosek u prethodna tri meseca, svih primanja preko osnovne plate, znači dežurstva, izlazak na teren, prekovremeni rad i slično i onda se doda na osnovnu platu.

    Cilj je u tome da radnik, time što je otišao na odmor, ne primeti razliku u plati u odnosu na period kada radi, pa mu se zaračuna taj dodatak, kao da je radio normalno, rečeno mu je u ustanovi u kojoj radi.

    Ipak, dobiti posao lekara u Nemačkoj nije nimalo lako. Potrebna je visoka stručnost i kvalitet, jer je konkurencija sa lekarima iz zemalja Evropske unije izrazito velika, što potvrđuju iz Nemačke ambasade.

    Koliko je verovatno da će lekar u Srbiji dobiti posao u Nemačkoj zavisi od pozicije na koju se prijavljuje, broja ljudi koji su se prijavili za to mesto, ali i konkurencije sa lekarima iz zemalja EU, koji uvek imaju prednost.

    Odluku donosi nemački biro za zapošljavanje, gde se proveravaju svi faktori potrebni za dobijanje posla, kažu iz ambasade.

    Jedna od lekarki koja svetliju budućnost u svojoj branši traži u Nemačkoj je i Novosađanka Tatjana S. U Nemačkoj se priznaje diploma sa naših fakulteta, nije teško naći posao, a standard im je najveći u Evropi.

    Lekari iz Srbije najčešće su traženi u internom odeljenju i to na kardiologiji, kao i na hirurgiji, jer je do drugih, specijalizovanijih mesta teško doći usled velikog priliva lekara iz EU, priča ona.

    U neformalnim razgovorima sa lekarima specijalistima, poput pedijatara u srpskim domovima zdravlja, moze se cuti kako prilično hladnim, skoro pomirljivim tonom, konstatuju da im je posle svih umanjenja, solidarnih i ovih drugih "dobrovoljnih", plata ujednačena sa, na primer, vozačima GSP.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE