Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Američki investitori POZITIVNO ocenjuju Srbiju

    Investiciona klima u Srbiji poslednjih godina se poboljšala zahvaljujući makroekonomskim reformama, većoj finansijskoj stabilnosti, poboljšanoj fiskalnoj disciplini i procesu pristupanja Evropskoj uniji, navodi se u izveštaju Stejt departmenta.

    Ukoliko Vlada Srbije sprovede obećane reforme tokom procesa pristupanja EU, poslovne mogućnosti bi mogle da nastave da rastu i u narednim godinama, smatra Stejt department u detaljnoj analizi.

    U najnovijem izveštaju Stejt departmenta o investicionoj klimi, dodaje se da je Vlada Srbije označila ekonomski rast i otvaranje radnih mesta kao glavne ekonomske prioritete i posvetila se rešavanju velikog broja pitanja u vezi sa sporom tranzicijom zemlje ka tržišno orjentisanom kapitalizmu.

    Važan prioritet za Vladu i dalje je privlačenje stranih investicija, kaže se u izveštaju.

    Ističe se da američki investitori pozitivno ocenjuju Srbiju, posebno strateški položaj zemlje, dobro obrazovanu i isplativu radnu snagu, odlično poznavanje engleskog jezika, investicione podsticaje i sporazume o slobodnoj trgovini sa ključnim tržištima, pre svega sa Evropskom unijom.

    Značajan rizik za investicionu klimu predstavlja nerešeno pitanje državnih preduzeća koja su veliki gubitaši, siva ekonomija, korupcija i neefikasan pravosudni sistem, navodi se u izveštaju i dodaje da zabrinjava i politički uticaj na odluke zvanično nezavisnih regulatornih tela.

    Digitalizacija pojedinih funkcija, kao što su izdavanje građevinskih dozvola, poreska administracija i e-potpis još nije donela dramatično ubrzanje procesa obrade, kaže se u izveštaju.

    Naglašava se i da vlada smanjuje veliki broj zaposlenih u javnom sektoru, uglavnom kroz zabranu zapošljavanja koja je nastavljena u 2018. godini.

    U izveštaju se ocenjuje da su sektori koji bi mogli da imaju najviše koristi poljoprivreda i agroprerada, upravljanje čvrstim otpadom, zaštita životne sredine, informacione i komunikacione tehnologije, obnovljivi izvori energije, zdravstvena zaštita, rudarstvo i industrija.

    Stejt department konstatuje da žene u Srbiji generalno imaju podjednak tretman u poslovanju, kao i da Vlada nudi različite programe za podršku ženskom preduzetništvu.

    Izvor: RTS

    Foto: Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE