Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Batut demantuje BIRN: U Srbiji SMRTNOST najniža u regionu

    Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ osudio je navode koji su doveli u pitanje verodostojnost podataka o broju zaraženih i preminulih osoba od posledica zaraze koronavirusom u Srbiji.

    BIRN je nedavo objavio da podaci iz informacione baze „Batut“, u koju je imao uvid, pokazuju da su u Srbiji od 19. marta do 1. juna od koronavirusa umrla 632 pacijenata, 388 više od zvanično saopštenog broja za taj period.

    „Ovim putem demantujemo informacije koje se senzacionalistički plasiraju u javnosti o broju inficiranih i preminulih pacijenata, jer nisu tačne“, navodi se u saopštenju Batuta.

    Naglašeno je da je „opasno“ kada pojedinci koji nisu medicinski stručnjaci daju tumačenja u pogledu klasifikacije zaraženih pacijenata, „na osnovu netačnih podataka“.

    „Kao institucija koja već 95 godina sarađuje sa svim relevantnim međunarodnim zdravstvenim organizacijama (poput SZO), smatramo ovaj napad pokušajem diskreditovanja Instituta Batut i svih drugih zdravstvenih ustanova, imajući u vidu da je o načinu na koji se evidencija vodi upoznata stručna javnost, a o tome su javno govorili i članovi Kriznog štaba“, dodaje se u saopštenju.

    Navode da su podaci tog Instituta proverljivi, tačni i „pre svega“ zasnovani na medicinskoj dokumentaciji o epidemiološkoj situaciji u Srbiji i da ta institucija na osnovu prikupljenih podataka daje stručne preporuke u cilju kontrole epidemiološke situacije.

    „Tokom svih 95 godina rada i postojanja Instituta, niko nikada nije, kao danas, tako neargumentovano napao Institut Batut koji je otvoren za svaku stručnu saradnju i diskusiju. Ovo nije napad samo na Institut Batut, već napad na čitav zdravstveni sistem u trenucima borbe protiv virusa“, ocenio je Batut.

    Dodaju da je stav Srbije od prvog dana borbe protiv virusa jasan – „transparentno i svakodnevno informisanje javnosti o svim relevantnim podacima o epidemiji“.

    „Da je Srbija adekvatno odgovorila izazovu globalne pandemije dokazuju i brojevi – država Srbija ima najniži procenat smrtnosti u regionu i šire (obolelih 15.195, preminulih 287).“

    Primera radi, neke od najrazvijenijih zemalja zapadne Evrope, približne nama po broju stanovnika, imaju značajno slabije pokazatelje. U Švajcarskoj je obolelo preko 31.000 građana, a preminulo oko 1.600, a u Austriji je od oko 18.000 obolelih preminulo oko 700″, tvrdi Batut.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Komentari

    • Marko

      Sve se moze kad preCednik odluci da se moze. Institucije su nam pune poniznih poslusnika, pa i nr cudi nepoverenje gradjana u iste. BIRN nijr nista tumacio nego je ukazao da postoje 2 baze podataka i da je baza za Vladu Srbije imala daleko veci broj zarazenih i umrlih od korona virusa nego sto je saopstavano. Dodatno, krizni stab navodno nije imao uvida u baze iz Batuta. Pa jos jednom dodatno, u Utisku nedelje se videlo da doktor Kon ne prica istinu i da je svestan da su podaci lazirani negde izmedju Batuta i kriznog staba, ali da on licno nece da izjavi takvu stvar zbog posledica i rasula koje bi se tek desilo u Srbiji kada bi se otkrila istina. Nas stite neistinom ne racunajuci da je najbolja prevencija poverenje gradjana/ki u drzavu i sistem koje vise ne postoji.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE