Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Da li će i kako deca u Srbiji u škole? Ovako su to rešile neke druge države

    Srpski ministar prosvete Mladen Šarčević najavio je pre nekoliko dana da se razmatraju i prave različiti modeli kako će se đaci od septembra vratiti u klupe i da je izvesno da će biti reč o kombinovanom modelu.

    https://www.bizlife.rs/aktuelno/vesti-dana/evo-kako-ce-deca-u-skolu-od-septembra-kombinovani-model/

    Dok i dalje u vazduhu lebdi pitanje kada će se đaci bezbedno vratiti u učionice, pogled u inostranstvo i pristupi različitih zemalja mogu ponuditi neki uvid. Skoro svaka država sveta zatvorila je svoje škole na samom početku epidemije virusa COVID-19. Mnogi su od tada vratili učenike u školske klupe, sa različitim stepenom uspeha.

    Izrael

    Izrael je preduzeo stroge korake na samom početku pandemije, uključujući strogo ograničavanje kretanja i zatvaranje svih škola. Do juna je ova zemlja hvaljena širom sveta zbog sprečavanja širenja virusa COVID-19.

    Ali ubrzo nakon što su škole ponovo otvorene u maju, po određenom rasporedu, sa obavezom nošenja maski i pravilima socijalnog distanciranja, slučajevi COVID-19 porastali su širom Izraela. Među bolesnima su bili i školski radnici i nastavnici. Danas je nekoliko stotina izraelskih škola ponovo zatvoreno.

    Neki za ovakvo stanje krive slabo sprovođenje zdravstvenih smernica u školama. Vreme je takođe odmoglo. U maju je rekordni toplotni talas pogodio Izrael, pa je nošenje maski učenicima postalo prilično neugodno.

    Ali škole su bile samo deo šireg popuštanja mera u Izraelu koje je, kažu mnogi stručnjaci, došlo prerano i bez dovoljnog kapaciteta za testiranje.

    „Ponovno otvaranje dogodilo se prebrzo, tako brzo da je pokrenulo vrlo oštar skok broja obolelih, a povratak oštrijim merama bio je spor i došao je prekasno“, rekao je Mohamed Katib, epidemiolog nacionalnog izraelskog operativnog tima COVID-19.

    Izraelska direktorka za javno zdravlje Sigal Sadetski podnela je ostavku početkom jula rekavši da je ministarstvo zdravlja ignorisalo njena upozorenja o tako brzom otvaranju škola i preduzeća.

    Švedska

    Škole se nikada nisu zatvorile u Švedskoj, što je deo potpuno drugačijeg pristupa u skandinavskoj zemlji od ostatka sveta kada je borba sa koronavirusom u pitanju. Samo su učenici stariji od 16 godina ostali kod kuće i pohađali nastavu na daljinu. Socijalno distanciranje i maske su preporučene.

    Ova strategija dobila je pohvalu američkog predsednika Donalda Trampa, ali i određeni otpor švedskih roditelja, posebno onih čija deca imaju zdravstvene probleme. Međutim, švedska vlada je zapretila da će kazniti roditelje koji decu nisu poslali u školu.

    Izgleda da je plan Švedske bio dovoljno bezbedan. Njegova zdravstvena agencija izvestila je 15. jula da prisustvo virusa među školarcima u Švedskoj nije ništa gore od stanja u susednoj Finskoj, koja je zatvorila škole. A pedijatri su primetili nekoliko teških slučajeva COVID-19 među decom školskog uzrasta u Stokholmu.

    Međutim, zvaničnici u Stokholmu su priznali da ne znaju kako je bolest mogla da utiče na učitelje, roditelje i druge radnike u školama školama.

    Japan

    Japan, koji je uglavnom držao pod kontrolom COVID-19, zauzeo je konzervativan pristup ponovnom otvaranju škola u junu.

    Različite škole imaju različite strategije, ali uglavnom japanski učenici pohađaju nastavu naizmenično, tako da su učionice tek upola popunjene. Na školskim odmorima učenici održavaju socijalnu distancu i svakodnevno im se meri temperatura.

    Ove mere predostrožnosti su strože od onih u mnogim drugim zemljama. Ipak, neki učenici u Japanu zarazila su se koronavirusom, posebno u većim gradovima.

    Istraživanje Save the Children pokazalo je da japanski školarci žele jasnije i detaljnije informacije o virusu i epidemiji bolesti. Roditelji, učenici i nastavnici i dalje oklevaju oko povratka u školu i nezadovoljni su zbog ukidanja restriktivnih mera.

    Urugvaj

    Analitičari pripisuju dobro organizovanom i efikasnom sistemu javnog zdravstva Urugvaja i čvrstoj veri Urugvajaca u vladu za uspeh u zaustavljanju koronavirusa. Progresivna država Južne Amerike od 3,4 miliona stanovnika ima najniže stope slučajeva zaraze i smrti od koronavirusa u regionu i nikada nije u potpunosti ugasila svoju ekonomiju.

    Urugvaj je bio jedna od prvih zemalja Zapadne hemisfere koja je svoje učenike postepeno vraćala u školu.

    Krajem aprila, Urugvaj je ponovo otvorio škole u ​​ruralnim sredinama, u kojima je populacija učenika mala. Početkom juna doveo je u škole ranjive studentske grupe, kojima je učenje od kuće predstavljalo problem, i srednjoškolce natrag u učionice. Zatim su se svi učenici iz negradskih područja vratili u učionice.

    Konačno, 29. juna, 256.000 učenika u glavnom gradu Montevideu vratilo se u školu. Naizmenični raspored uživo i virtuelne nastave smanjuje broj učenika u učionicama.

    Urugvaj je poznat po doslednom i ranom usvajanju mera kao što su socijalna distanca i maske. Njegov uspešan odgovor na pandemiju dolazi uprkos blizini teško pogođenog Brazila, gde su škole i dalje zatvorene.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE