Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    EU se vraća na „česmovaču“

    Građane treba podsticati na korišćenje vode iz slavina zbog njene cene i ekološke prihvatljivosti, smatraju poslanici Evropskog parlamenta, koji predlažu i ugrađivanje fontana s besplatnom vodom na javnim mestima poput shopping centara i aerodroma, kao i posluživanje besplatne vode iz slavina u restoranima.

    Evropski parlament je usvojio revidirani predlog Direktive o kvalitetu vode za ljudsku potrošnju kojim bi se pooštrili limiti dozvoljenih zagađivača poput olova, endokrinih disruptora i drugih štetnih materija, kako bi se poboljšao kvalitet vode iz slavina, a tako i povećalo njeno korišćenje u EU.

    Nadzirale bi se i količine mikroplastike jer su pojedina istraživanja pokazala kako je mikroplastika prisutna u dve trećine uzoraka vode iz vodovoda u evropskim zemljama.

    Poboljšanjem kvaliteta vode i vraćanjem poverenja potrošača u pitku vodu iz slavine, smanjilo bi se korišćenje vode iz flaša, čime bi građani Ebropske unije uštedeli novac, smanjili emisije CO2 i količine plastičnog otpada, ukazuje Evropski parlament.

    Pristup kvalitetnijoj vodi iz slavine trebalo bi da smanji korišćenje plastičnih flaša za oko 17 posto. U EU se godišnje po osobi potroši do 106 litara flaširane vode, dok litar vode iz slavine košta oko 0.002 evra, čijim bi korišćenjem domaćinstva u Evropi uštedela više od 600 miliona evra godišnje.
    [preporucene_vesti ids=“325026″]

    Evropski parlament već je usvojio stav o Direktivi o pijaćoj vodi u oktobru prošle godine, a na ovonedeljnoj plenarnoj sednici u Strazburu ga je ponovo potvrdio.

    Međutim, Savet EU nije započeo pregovore pre kraja zakonodavnog mandata, te će oni započeti u novom parlamentarnom mandatu, nakon evropskih izbora u maju.

    Novim predlogom Komisije pooštrili bi se parametri za proveru kvaliteta vode koji nisu temeljno revidirani od 1998. godine. Direktiva o kvalitetu vode namenjene za ljudsku potrošnju sadrži i članak kojom se pozivaju institucije EU da povećaju napore u ostvarivanju univerzalnog pristupa vodi.

    Iako većina građana EU ima pristup visokokvalitetnoj vodi za piće, deo stanovništva još uvek ima ograničen pristup ili uopšte nema pristup pijaćoj vodi.

    Izvor: SEEbiz

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE