Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Gorivo neznatno skuplje

    Poslednjih nekoliko dana na domaćem naftnom tržištu cene goriva više su nego polovinom ovog meseca, jer je posle nekoliko nedelja blagog sniženja cena sada otišla na više. Naime, do pre neki dan litar evrodizela koštao je oko 1,30 dinara manje nego polovinom jula – oko 138 dinara, dok je bezolovni benzin bio jeftiniji za oko dinar i koštao je oko 132 dinara. Ovih dana za litar evrodizela ponovo je potrebno oko 138,50 dinara, dok je litar bezolovnog benzina skuplji od 132 dinara.

    Kako će se kretati cene goriva na domaćem tržištu teško je reći, ali je izvesno da je i sadašnja promena cena, kao i ona u prvoj polovini meseca, posledica dešavanja na svetskom tržištu nafte. Praktično od juna cene sirove nafte veoma oscilira, pa je recimo početkom tog meseca barel nafte tipa “brent” bio oko 52,50 dolara, a potom je, uz česte promene naviše i naniže, krajem jula koštao oko 42 dolara. I u avgustu se cena “brenta” često menjala, pa je na početku meseca barel  koštao slično kao i krajem jula, a potom je, u prvoj polovini meseca cena dostigla oko 45 dolara po barelu, što je bilo oko sedam dolara manje nego početkom juna.

    Nakon toga, a pre neformalnog sastanka velikih zemalja proizvo|ača sirove nafte, na kojem bi, kako je ukazano, trebalo da bude razmotreno stanje na tržištu nafte i moguće mere potrebne za stabilizaciju tržišta, cene nafte su porasle, pa je barel “brenta” koštao iznad 46 dolara. Rast cene se nastavio, pa je krajem prošle nedelje barel „brenta“ koštao više od 50 dolara. Tako se cena nafte, manje-više vratila na onu s početka juna, a posle više do mesec i po dana cena barela “brenta” ponovo je bila iznad 50 dolara. Me|utim, već početkom ove nedelje cena sirove nafte ponovo je išla naniže, barel “brenta” pao je ispod 50 dolara, a na tom nivou se zadržao i na kraju ove sedmice.

    Budući da cena sirove nafte ide malo naviše pa malo naniže, slično je i sa cenama goriva na svim lokalanim tržištima pošto one zavise od kretanja cene nafte i kotacija naftnih derivata na me|unarodnim berzama. Bilo kako bilo, ni prethodna sniženja cene goriva na srpskim pumpama, a ni ovaj rast cene, nisu uzrokovala velike uštede ili gubitak, jer iznose oko pedesetak dinara na 40 litara goriva, što nije dovoljano ni za pola litre evodilzela ili benzina.

    Izvor: BIZLife

    Piše: Ana Marković

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE