Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Hrvatski epidemiolog o KORONI: Moraju se doneti odluke, narednih 30 h je ključno

    Ugledni hrvatski epidemiolog Igor Rudan, koji je ovih dana postao poznat našoj javnosti po tekstu u kojem odgovara na 20 ključnih pitanja o korona virusu, objavio je jutros veoma upozoravajuči post na Fejsbuku u kojem navodi da države u region imaju svega 30 sati da donesu ključne odluke u cilju sprečavanja širenja koronavirusa.

    Iako sve vreme navodi šta bi hrvatske vlasti trebalo da urade, moglo bi se reči da su isti saveti namenjeni i nama u Srbiji, jer se obe države nalaze u sličnom stadijumu razvoja virusa.

    Prema njegovim rečima, Hrvatska bi, kada bi to htela, mogla postati „svetski prvak“ u borbi s COVID-19 i za dva meseca bi mogla da proglasi zemlju “coronavirus-free” zonom. “Ukupan broj slučajeva verovatno ne bi prešao 1.000, a broj umrlih bio bi vrlo malen. I zato su sve rasprave oko težine simptoma COVID-19 i gripe deplasirane, jer to nije ono što epidemiologa primarno brine. Epidemiologu je važno suzbiti epidemiju”, navodi Rudan.

    Svaka epidemija biće na sigurnom putu iščezavanja kada svaka zaražena osoba zarazi PROSEČNO MANJE od JEDNE zdrave osobe. Takođe, biće na sigurnom putu eksponencijalnog širenja kada svaka zaražena osoba zarazi PROSEČNO VIŠE od JEDNE zdrave osobe.

    Ostatak objave prenosimo u celosti:

    Znači, kada bi Hrvatska danas donijela odluku da želi biti „svjetski prvak“ u borbi protiv koronavirusa, trebala bi primijeniti sljedeće mjere sprječavanja širenja virusa – nazvat ćemo to „ekstremno lijeve i planske“ mjere. Trebala bi:

    – potpuno zatvoriti i nadzirati sve svoje granice, sprječavajući bilo kome ulaz i izlaz;

    – sve hrvatske državljane koji se žele vratiti u Hrvatsku primiti, ali ih držati u karanteni barem 30 dana prije no što ih se pusti kućama (tolika je otprilike najdulja zabilježena inkubacija);

    – svima narediti boravak u kućama i stanovima iduća dva mjeseca (za to vrijeme bi svi zaraženi oboljeli, pa zarazili druge ukućane, dok virus ne bi više imao na koga skočiti, pa bi nestao);

    – radila bi samo samoposluživanja i apsolutni minimum javnih službi (toplane, elektrane, telekomunikacije, TV i radio);

    – dopuštati samo najmlađem članu kućanstva da ode do samoposluživanja jednom u svaka tri dana (najmlađem, jer djeca imaju najmanji rizik od umiranja), noseći masku i rukavice, i samo ako nema nikakve simptome;

    – svim starijim ljudima organizirati susjeda koji će za njih ići u nabavu, a namirnice im zatim dostavljati noseći masku i rukavice;

    – gotovo sve oboljele liječili bi mobilni liječnički timovi koji bi dolazili u kućanstva, s prijenosnim respiratorima; nastojalo bi se po svaku cijenu izbjeći dovođenje zaraženih u bolnice, kako ne bi izazvali bolničke epidemije, koje bi imale puno veću stopu umiranja od epidemija u zajednici;

    – bankama, mobilnim operaterima, te ostalima trebalo bi naložiti da NE naplaćuju rate kredita tijekom ta dva mjeseca, već da sve to naplate kao dodatak na redovne rate tijekom idućih 12 mjeseci;

    Eto, uz ovakve radikalne mjere i potpuno nepropusne granice, Hrvatska bi se riješila koronavirusa vjerojatno unutar dva mjeseca, s obzirom na trenutno stanje, uz doista minimalan broj umrlih. Apsolutno je ključno, pritom, spriječiti unos koronavirusa na bolničke odjele koji nisu specijalizirani za zaraze. To je bio glavni uzrok užasnih brojki s početaka epidemija u Wuhanu i Lombardiji.

    Rudan, ipak, ističe da bi ekonosmka cena ovakvog scenarija koji bi se uspešno izborio sa virusom, bila ogromna jer bi se izgubilo dva meseca rada. Svejedno bi, kako ističe, propala turistička sezona, jer i nadalje u Hrvatsku ne bi smeli da ulaze drugi koji se sa virusom nisu izborili, pa bi se agonija za ekonomiju nastavila celo leto.

    Rudan navodi da je alternativa ovom scenariju potpuno nečinjenje i obrazlaže šta donosi jedan a šta drugi pristup. Kako bilo, ističe on, jedna odluka se mora doneti i to u narednih 30 sati.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Komentari

    • Deki

      To bi značilo potpuni slom zemljoradnje, stočarstva, voćarstva... jer upravo počinje prolećna setva. Sa kojim bi sirovinama prerađivačka industrija nastavila da radi posle epidemije?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE