Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    I mi gasovod za trku imamo

    Generalni direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović najavio je da izgradnju  gasovoda od Niša do Batajnice, koji će moći da se poveže i na „Turski tok“.

    „Sada ubrzano radimo na interkonekciji od Niša, preko Dimitrovgrada do granice sa Bugarskom. Garant Evrope za taj posao je 40 miliona evra. Već smo ušli u poslove eksproprijacije. Onda mora da se gradi gasovod od Niša do Velike Plane, a kasnije Velika Plana – Batajnica. U planu je i interkonekcija sa Rumunijom, gde imamo samo osam kilometara. To je još jedan pravac snabdevanja od proizvođača jer Rumuni imaju svoj gas. U Vojvodini je mreža prilično dobra. Imamo i vezu sa Mađarskom. Imamo šanse da postanemo energetsko čvorište, jer ćemo imati više pravaca snabdevanja, veće potrebe kupaca, a to znači bolju poziciju u pregovorima oko cene. Planiramo i interkonekciju prema Hrvatskoj i Republici Srpskoj. Sarajevo će morati da se snabdeva iz Srbije“, kazao je Bajatović u intervjuu za Večernje novosti.

    Najavljuje i da je blizu dogovor da preduzeća iz hemijskog kompleksa od „Gasproma“ dobiju gas po specijalnoj ceni. Za potrebe „Azotare“ i MSK, gas će biti tretiran kao sirovina, a ne kao energent. Jeftiniji gas će ovim firmama omogućiti da prežive dok ne stignu strateški partneri. Da se ne izgubi nijedno radno mesto.

    Dodaje i da je izuzetno važno što se međudržavnim sporazumima između Moskve i Beograda ruska strana obavezala da će isporučiti dovoljne količine gasa našoj zemlji.

    „Na osnovu tog ugovora najveći proizvođač garantuje da će isporučiti potrebne količine gasa. Srbija je energetski sigurna. Između „Srbijagasa“ i „Gasproma“ nije obična komercijalna saradnja, to je strateško partnerstvo. Sada ćemo moći i da prodajemo ruski gas. Dosadašnji ugovor je precizirao nabavku 1,5 milijarda kubnih metara godišnje, sad smo podigli na dve milijarde“, kazao je Bajatović.

    O dugovanjima i finansijskoj situaciji Srbijagasa govori u ciframa.

    „U 22 kompanije, u kojima radi 14.000 radnika. Većina tih firmi je u unapred pripremljenom planu reorganizacije, stečaju, bankrotu, ali za njih je „Srbijagas“ most preko koga mogu da reše probleme. Ranije smo zimi isključivali gas industriji, a od 2008, od kada rukovodi aktuelni menadžement, to se nije desilo. Uvek smo imali dovoljne količine gasa i isporučivali i onima koji su plaćali i onima koji nisu. Od 2008. godine nije se desilo da isključujemo industriju da bi domaćinstva imala gas za grejanje“, navodi Bajatović.

    Izvor: Večernje novosti

    Foto: Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE