Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Inovacije – ključni faktor razvoja NIS-a

    Кao kompanija koja se oslanja na upotrebu modernih i inovativnih tehnologija, NIS je usmeren na neprestanu modernizaciju, primenu inovacija u poslovanju kao i na digitalizaciju biznis procesa.

    Samo u protekloj godini NIS je u razvojne projekte investirao 42,2 milijarde dinara, što je najveći iznos ulaganja od 2013. godine. Prioritet su bila ulaganja u istraživanje i proizvodnju nafte i gasa, dalju modernizaciju Rafinerije nafte Pančevo, razvoj maloprodajne mreže u Srbiji i zemljama regiona, kao i realizaciju projekata zaštite životne sredine u svim segmentima poslovanja. Istovremeno, NIS je nastavio sa ulaganjima u ključne investicione projekte, pre svega „Duboku preradu“ i izgradnju Termoelektrane-toplane Pančevo, nove tehnologije u domaćem energetskom sektoru.

    Projekat „Duboka prerada sa tehnologijom odloženog koksovanja“  predstavlja kapitalnu investiciju druge faze modernizacije Rafinerije nafte u Pančevu. Puštanjem u rad ovog postrojenja vrednog 300 miliona evra, pored povećane proizvodnje visokokvalitetnog benzina i dizela, kao i početka proizvodnje naftnog koksa u Srbiji, NIS će doprineti i da Srbija ispuni svoje međunarodne obaveze o smanjivanju sadržaja sumpora u mazutu. Takođe, biće dodatno smanjene i emisije praškastih materija, dok će dubina prerade u pančevačkoj rafineriji biti povećana sa sadašnjih 86 na 99,2 odsto.

    NIS nastavlja i sa ulaganjima u oblasti energetike, a u fokusu razvojnih planova kompanije u ovoj oblasti je izgradnja  elektrostanice za kogeneraciju na bazi tehnologije parno-gasnog ciklusa (TE-TO „Pančevo“). Projekat TE-TO „Pančevo” NIS realizuje sa ruskom kompanijom „Gasprom energoholdingˮ, dok se ukupna planirana vrednost investicije procenjuje na oko 180 miliona evra.  Cilj projekta je zadovoljavanje rastućih potreba Rafinerije Pančevo za električnom energijom i tehnološkom parom, dok će preostali deo proizvedene električne energije biti usmeren u energetski sistem Srbije. Istovremeno, tehnologija koja će biti primenjena u radu elektrostanice je najbolja sa aspekta energetske efikasnosti i ekologije.

    Inače, program kogeneracije naša vodeća naftna kompanija razvija još od 2013. godine kada je pustila u rad prvu mini-elektranu, odnosno kogeneracioni modul u Srbiji.  Trenutno na domaćim naftnim i gasnim poljima NIS raspolaže sa malim elektranama  čija je maksimalna snaga 14,5 MW, a ulaganja u ovaj segment prešla su 20 miliona evra. Proizvodnju struje iz gasa NIS je prošle godine počeo i na teritoriji Evropske unije, na gasnom polju Žombolj u Rumuniji. Ekološka prednost korišćenja ovih malih elektrana ogleda se u načinu proizvodnje električne i toplotne energije iz gasa koji se ranije spaljivao na baklji. Pored ekonomskog efekta, na ovaj način smanjuje se i emisija štetnih gasova u atmosferu. Takođe, NIS na gasnom polju Ostrovo proizvodi komprimovani prirodni gas (КPG) koji se zbog svojih ekoloških karakteristika naziva i gorivom budućnosti, dok je ovaj energent dostupan potrošačima i u  maloprodajnom segmentu.

    U NIS-u takođe ističu da su moderna infrastruktura, napredna tehnologija i inovacije u svim segmentima poslovanja  temelj daljeg razvoja kompanije. Prema nedavno objavljenom desetom  jubilarnom Izveštaju o održivom razvoju kompanije za 2019. godinu, koji je dostupan na korporativnom sajtu https://www.nis.eu/izvestaj-o-odrzivom-razvoju, NIS sprovodi i proces digitalne transformacije koji uključuje i projekte bazirane na upotrebi veštačke inteligencije, mašinskog učenja, obrade velikog broja podataka. Кako se navodi, trenutno je u fazi implementacije čitav niz digitalnih projekata u svim biznis oblastima. Između ostalog, NIS je ove godine lansirao Drive.Go mobilnu aplikaciju koja pruža mogućnost plaćanja goriva na točionom mestu, bez ulaska u prodajni objekat, a koja je po prvi put u Srbiji dostupna potrošačima za korišćenje na NIS Petrol i  GAZPROM benzinskim stanicama.

    U procesu digitalizacije NIS vidi priliku za dalji razvoj, ali i alat za dostizanje strateških ciljeva koji će u budućnosti ojačati konkurentnost kompanije na regionalnom tržištu.

    Izvor: BIZLife

    Foto: NIS

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE