Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Interes iz UAE za srpske visokotehnološke kompanije

    Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež izjavio je u Dubaiju da su investitori iz Ujedinjenih Arapskih Emirata iskazali „veliko interesovanje za ulaganje u visokotehnološke, brzorastuće srpske kompanije“.

    Kako se navodi u saopštenju PKS, Čadež je na poslovnom skupu u organizaciji Privredne komore Dubaija, pred oko trideset emiratskih kompanija, predstavio uslove poslovanja u Srbiji, sa posebnim akcentom na potencijale IT kompanija i procese digitalizacije srpske privrede.

    „Osim jačanja veza sa privredom UAE u tradicionalnim sektorima, Srbija je kompanijama UAE ponudila i najbolje proizvode rastuće IT industrije, kao što su rešenja naših inovativnih kompanija za e-zdravstvo, digitalnu poljoprivredu, upravljanje energetskim sistemima, ekologiju i unapređenje finansijskog sektora“, rekao je Čadež.

    Prema njegovim rečima, mogućnosti za saradnju i plasman srpskih IT rešenja postoje, pre svega, u oblastima informacione bezbednosti, automatizacije kontrolnih mehanizama u energetskom sektoru (embedid softveri) i funkcionisanja pametnih gradova.

    Čadež se sastao i sa Hamadom Mubarakom Buamimom, predsednikom Privredne komore Dubaija koja je, prema rečima Čadeža, ustupila prostorije za otvaranje kancelarije PKS, uz pokriće troškova njenog funkcionisanja.

    Najavio je će već u naredna dva meseca biti izabran srpski predstavnik iz redova oko deset hiljada poslovnih ljudi iz Srbije koji žive i rade u UAE.

    Unapređenju saradnje, kako Čadež navodi, doprineće i to da su Privredna komora Dubaija i privreda UAE „Srbiju ove godine prepoznali kao zemlju u fokusu“ i da će se Srbija sledeće godine predstaviti na velikom nacionalnom štandu u okviru svetske izložbe Expo Dubai 2020. čija je tema digitalizacija.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Komentari

    • Vladimir

      Imam IT firmu i ovog meseca sam potpisao Ugovor sa firmom iz Dubaija. Bio sam tamo prosle nedelje. Imam odgovor na pitanje kako njihove 70% IT radne snage koju cine indijci, kostaju manje iako imaju duplo vece neto plate od nas? Zato sto za ovakve poslove Dubai ima outsource zonu, gde se porez umanjuje za 100% ukoliko se izvoze usluge. Cak su i porezi na plate van outsource zone nizi nego u Srbiji. Emiratima je bitno da se novac unosi u zemlju. Mi isto outsorsujemo IT usluge, dok proizvodimo vrlo malo domaceg softvera, najvise nudimo outsourcing IT usluga stranim kompanijama. U Beogradu na svoju neto platu koja iznosi 28.005,00 dinara, placam malo preko 78% porez,odnosno bruto plata iznosi 50.000,00 dinara. Jesam ekspert u svojoj oblasti, 14 godina radim u IT, ali me porez u Srbiji primorava da spustam cenu svog radnog sata. Ovako je manje para i za drzavu i za mene, kao i manja mogucnost da unesem strani novac u Srbiju. Garantujem da bi sa smanjenjem poreza bilo i vise zaposlenih. Pitanje je da li mozemo da dobijemo smanjenje poreza na plate u Srbiji kako bi bili konkurentni, ili cemo i dalje sami sebe unistavati iznutra?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE