Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    INTERVJU: Šta će biti prva i najveća žrtva raspisanih izbora?

    Prva i, istovremeno, najveća žrtva zbog raspisivanja izbora biće državna preduzeća, kaže za BIZLife Vladimir Vučković, član Fiskalnog saveta.

    Ova godina je važna, ako ne i presudna za preduzeća u državnom vlasništvu. Potrebno je raditi na više koloseka a, pritom, reč je o manje-više sve nezgodnim stvarima. Zbog izborne kampanje i perioda formiranja Vlade mislim da će ova godina, kad je reč o reformama, biti prokockana, ako ništa drugo, ono sigurno bar do jeseni. Jesen će sačekati I poskupljenje struje, reorganizacije… Železnica, na primer, ima dobar plan transformacije koji predviđa otpuštanja u prvom kvartalu ove godine. I to je, evo, već odloženo. Kasniće i racionalizacija u javnoj upravi. Još do kraja januara trebalo je da bude otpušteno 9 000 ljudi, kaže Vučković.

    Koliko će nas koštati tih šest meseci koji će biti potrošeni na kampanju i formiranje Vlade?

    „To zavisi od međunarodnih okolnosti. Vlada kupuje vreme za izbore odlažući nepopularne mere, pomera period u kome treba da smanji deficit. Nastavićemo da se zadužujemo, samim tim odlaže se i period u kome javni dug treba da se stavi pod kontrolu. Može da se desi da dobijemo žuti karton, pa da se zadužujemo po većim kamatnim stopama, da investitori počnu da oklevaju da dolaze a, u najcrnjem scenariju, i da odustanu od Srbije. U tom slučaju, država bi teško uspevala da se finansira.“

    U kojoj meri će vlast, tokom kampanje, biti spremna da se bavi reformama?

    „Mislim da je ministarka Kori Udovicki iskrena kada kaže da reforme neće stati u njenom delokrugu. Državni aparat će se smanjivati i narednih meseci. Jednim delom, to neće biti politički nepopularno jer građani znaju da ima viška u javnom sektoru. Odlaganje otpuštanja bi, čak, politički gledano, bilo kontraproduktivno. A država će svakako hteti da pokaže da je ozbiljna u toj nameri. Što znači, biće otpuštanja, ali ne planiranim tempom.“

    Da li je za  reforme bolje da se Dušan Bajatović posveti Srbijagasu ili izbornoj kampanji?

    „Tu su potrebne velike promene. Srbijagas je prošle godine lakše disao zbog niske cene gasa. Ključan problem tog preduzeća nije rešen, a to je hemijski kompleks. Deo problema može da se pripiše aktuelnom rukovodstvu, ali mora i svim vladama do sada koje su preko Srbijagasa vodile socijalnu politiku. Stanje u Srbijagasu prevazilazi krivicu jednog čoveka. Kao i kada je reč o donedavnom direktoru EPS-a Aleksandru Obradoviću. Nije problem u dva audija i jednom čoveku. Reč je o klupku ozbiljnih državnih problema.“

     Verujete li da će država posle 31. maja izaći iz preduzeća koja su pod njenom zaštitom?

    „Već je najavljeno da država neće pustiti u stečaj RTB Bor, Resavicu, FAP. Iako je na tom polju bilo nekih pozitivnih promena u 2015. godini, ni posle 31. maja nećemo imati čistu sliku. I sa i bez izbora, država se neće povuci iz nekih preduzeća . Gledano iz budžetskog ugla, to je rizik, jer je reč o neplaniranom trošku. Nemamo luksuz da država to može da izdrži. Mnogo je veći trošak održavati ih u životu. Radno mesto u Boru i Resavici, recimo, košta 13 000 evra godišnje! Da su radnici pre dve-tri godine dobili otpremninu od po 20 000 do 30 000 evra niko se ne bi bunio, mogli su da se udruže i pokrenu biznis, a da im država pomogne sa start up kreditom. To jeste težak put, ali jedini moguć. Ovako, svi zajedno tonemo, a to nije rešenje.“

    Izvor: BIZLife

    Foto: Medija centar Beograd

    Piše: Nataša Mijušković

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE