Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kinezima železara, Srbiji dugovi

    Kineska kompanija Hestil kupila je imovinu Železare Smederevo za 46 miliona evra, a poreski obveznici su na sebe preuzeli najmanje 300 miliona evra duga.

    Kako pokazuje ugovor o prodaji srpske čeličane, koji ima više od hiljadu strana, novi vlasnik preuzeo je 98 čistih imovinskih celina, koje nisu opterećene hipotekama, dugovima i kreditima, piše Politika.

    Kako se navodi u ovom dokumentu, imovina, koja čini jedinstveni prodajni paket, oslobođena je i „bilo kog prava bilo kog lica“, koje je železara imala do dana zaključivanja ugovora. Hipotetički to uključuje i račune za komunalije, ali i zaostale poreske obaveze, ako ih ima.

    Za poreske obveznike to, praktično znači da će sve obaveze preuzeti država. U vreme dok je menadžerski tim Petera Kamaraša upravljao čeličanom, prema javno dostupnim podacima, minus na kraju 2014. godine iznosio je 11,49 milijardi dinara, što je nešto manje od 100 miliona evra.

    Železara je, zaključno sa 31. decembrom 2014. godine bila opterećena kratkoročnim i dugoročnim kreditima, čiji ukupan iznos preračunat u evre dostiže 210 miliona evra. To znači da su ukupne obaveze srpske čeličane na kraju 2014. godine prevazilazile 300 miliona evra.

    Kad se na to doda i gubitak iz 2015. godine, koji je javnosti još nepoznat, doći će se do tačnog iznosa. Dakle, kad se podvuče crta ispod ovog posla, Hestil je imovinu preuzeo za 46 miliona evra, a poreski obveznici su na sebe preuzeli najmanje 300 miliona evra duga.

    Takođe, država je u međuvremenu potrošila i dodatnih oko 300 miliona evra za isplatu plata radnicima. Krajem 2014. godine, železara je od Fonda za razvoj uzela i kredit u iznosu nešto malo većem od 100 miliona evra.

    Savić: Bolje i to nego 5.000 otkaza

    Prema rečima Ljubodraga Savića, profesora Ekonomskog fakulteta, reč je o modelu privatizacije u kome se prodaje čista imovina, a sve obaveze idu na teret poreskih obveznika.

    Nadam se samo da je ovo poslednji put da poreski obveznici preuzimaju dug železare i da su namere Kineza ozbiljne i da je država Srbija dobro stavila prst na čelo, pre nego što je opet preuzela dugove čeličane.

    Od kineskog dolaska u Smederevo, koristi će imati i neke zavisne industrije, a vrlo je moguće da će kineski investitori preuzeti još neke kompanije u Srbiji, kaže Savić i dodaje da ma koliko dugovi bili veliki, alternativa koja je podrazumevala gašenje 5.000 radnih mesta je bila skuplja.

    Kako se navodi u ugovoru o privatizaciji železare, ugovor o upravljanju koji je pre godinu dana potpisan sa HPK inženjeringom se raskida.

    Izvor: Politika

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE