Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Koliko dobro poznajete svog partnera? Možda otkrije ova anegdota o sladoledu!

    Profesor Univerziteta Čikago Nikolas Iplej (Nicholas Epley), koji proučava psihologiju i ljudsko ponašanje, pisao je o jednom događaju koji ga je naterao da se dobro zamisli. Sa svojom porodicom krenuo je na odmor, i usput su stali na sladoled. S obzirom da je Iplej ostao u autu, zamolio je ženu da mu kupi sladoled. “Uzmi mi šta god misliš da bi mi se svidelo,” rekao joj je i nakon nekoliko minuta vratila se sa sladoledom sa ukusom kafe.

    To me je baš iznenadilo, mislio sam da zna da mrzim sladoled sa ukusom kafe,” rekao je za Business Insider i dodao – “U stvari, to bi bio poslednji ukus koji bih izabrao!” Njih dvoje su u braku 20 godina.

    I ceo ovaj događaj bio bi zaboravljen ali podsetimo, Nikolas je psiholog i profesor, i poznata mu je ideja da mislimo da poznajemo partnere mnogo bolje nego što to zaista jeste. Čak je i u svojoj knjizi “Mindwise” dao naučni dokaz za ovaj fenomen.

    Naučnici Univerziteta Teksas (Ostin) proučavali su oko 60 heteroseksualnih parova, koji su se zabavljali u rasponu od tri nedelje do šest godina. Svaki ispitanik odgovarao je na pitanja istraživača ili je trebalo da pogađa kako će njegov partner odgovoriti na ta ista pitanja. Pitanja su bila, između ostalih, kako su procenjivali sopstvenu inteligenciju, fizički izgled (atraktivnost), spretnost… U poslednjem istraživanju učesnici su govorili o tome koliko su uživali u različitim aktivnostima, kao što je odlazak u kafić ili igranje igrica.

    Što su parovi duže bili zajedno, to su bili sigurniji da se bolje poznaju. Ipak, rezultati su pokazali da dužina veze nema nikakve veze sa tačnošću odgovora, odnosno sa međusobnim poznavanjem partnera. Što je veza bila duža, to su partneri imali više samopouzdanja da se dobro poznaju.

    Na primer, u jednom istraživanju, partneri su mislili da mogu da odgovore tačno na oko 80 odsto pitanja. Na žalost, odgovorili su tačno na samo 30 odsto, što je malo više nego da su odgovarali nasumično (10 odsto).

    Ovde smo naveli primer sladoleda. Ali, postoje ozbiljnije stvari. Iluzija o poznavanju može da ima ozbiljne posledice – možda niste ni pojma imali koliko vašeg partnera vređa nešto što mu stalno govorite, ili ne voli ono što vi volite (na primer sedenje u kafiću i sl).
    Kako je Iplej napisao u knjizi, možda je najbolje rešenje – pitati. Nije lako, jer mislimo da znamo kako se naš partner oseća ili šta misli, ali je bolje nego da pogrešno pretpostavljamo.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    Piše: N.V.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE