Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kupujemo zlato da UČVRSTIMO kasu

    Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da visok nivo ukupnih deviznih rezervi, kakav ima Srbija, predstavlja garant sposobnosti naše zemlje da odgovori na sve ekonomske izazove.

    „Kupovina zlata za devizne rezerve dodatno učvršćuje finansijsku stabilnost i ukupnu stabilnost držžave“, rekla je ona podsećajući da je od 2012. godine do danas Srbija kupila blizu sedam tona zlata za devizne rezerve.

    Ona je navela da u ovom trenutku raspolažžemo sa 20,81 tonom zlata ili 6,7 odsto deviznih rezervi, a od susednih zemalja samo Rumunija ima veće procentualno učešće u deviznim rezervama.

    „Najveći deo zlatnih rezervi kojima raspolažžemo – 95 odsto, čuva se u Srbiji, u trezoru NBS, dok se, kao nasleđeno stanje, ostatak rezervi zlata od 1,01 tone čuva kod međunarodne finansijske organizacije BIS u Bazelu“, rekla je guvernerka.

    Ona je dodala i da NBS otkupljuje poluge zlata iz domaćih izvora, imajući u vidu da se radi o jednoj od najsigurnijih klasa aktive deviznih rezervi i nastaviće sa praksom kupovine zlata.

    [preporucene_vesti ids=“329861″]

    Tabaković je navela i da su na domaćem deviznom tržžištu u poslednje dve godine prisutni pritisci ka jačanju dinara kao rezultat dobrih ekonomskih pokazatelja.

    Na pitanje kako najbolje sačuvati svoj novac, kaže da je dinarska šštednja isplativija i u kratkom i u dugom roku.

    „Štednja stanovništva nastavila je da raste i u ovoj godini i dostigla je nove najviše vrednosti. Krajem aprila dinarska štednja iznosila je 66,8 milijardi dinara, a devizna 10,3 milijardi evra“, rekla je Tabaković.

    Takođe, ističe da je znatno smanjena unutrašnja neravnotežža. „U 2019, kao i protekle dve godine, beležžimo fiskalni suficit, a od 2016. i smanjenje javnog duga. Inflacija je vec dužže od pola decenije niska i stabilna.“

    Navodi i da je u prethodne četiri godine neto priliv po osnovu stranih direktnih investicija bio više nego u celini dovoljan za pokriće tekućeg deficita, uz smanjenje spoljnog duga Srbije.

    Izvor: Blic, Tanjug

    Foto: Beta/Milan Obradović

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE