Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    (FOTO) Ortopedi Kliničkog centra Srbije spasli život najstarijem aligatoru na svetu

    Zvanično najstarijem aligatoru na svetu – Muji sredinom prošle nedelje amputirano je stopalo desne prednje noge, nakon što mu je dijagnostikovana gasna gangrena.


    Promene je bilo teško uočiti, s obzirom na to da su aligatori prekriveni neprobojnom krljuštavom kožom. Zahvaljujući brzoj reakciji zaposlenih i timu ortopeda s Kliničkog centra Srbije, najstarijem aligtatoru na svetu spasen je život. Na radost zaposlenih, juče je jeo prvi put nakon intervencije, što je znak oporavka.

    Otkako je uginuo aligator Čabulitis u zoološkom vrtu u Rigi u Letoniji 2007, u svojoj 75. godini, beogradski Muja postao je i zvanični rekorder u dužini života te vrste. Koliko tačno Muja ima godina – nije poznato, ali je sigurno da je u naš zoo-vrt stigao pre tačno 75 godina, 1937. godine, kao već odrastao mužjak.
     
    Njegova dugovečnost uticaće na to da bude postavljena gornja granica dužine života ove vrste koju naučnici nisu mogli da utvrde u prirodi. Njegov život protekle nedelje bio je ozbiljno ugrožen.

    – Hranilac je primetio promene na Mujinoj nozi i alarmirao nas. Kako bi dijagnostikovali o čemu se radi, pozvali smo ortopede Kliničkog centra Srbije i veterinara Srećka Radoičića, koji jedini ima tzv. portal rendgen.
     
    Zahvaljujući snimku, utvrđeno je da je Muja dobio gasnu gangrenu i da je neophodna hitna intervencija – kaže Vuk Bojović, direktor „Vrta dobre nade“, napominjući da je aligator operisan dan nakon postavljene dijagnoze.
     


    Tim stručnjaka, sa Sašom Đurđevićem na čelu, imao je ispred sebe težak zadatak. Muja je duboko zagazio u osmu deceniju života, i procenjeno je da je bi totalna anestezija mogla biti fatalna po njega. Zato se lekarski tim odlučio za lokalnu anesteziju.

    – Imali smo problem da nađemo anestetik jer su bili praznici, a operacija je bila hitna. Konsultovali smo čitav tim ljudi i dogovorili se da Muji ne odstranimo ni milimetar zdravog tkiva.
     
    Bilo je pomalo rizično tako snažnu životinju od 200 kilograma operisati u lokalnoj anesteziji, ali nismo želeli da mu ugrozimo život.
     

     
    Intervencija je trajala više od tri sata i prošla je besprekorno – kaže Saša Đurđević, ortoped, u čijem timu su bili i Stefan Korica, ortoped, Nedeljka Ivanović, instrumentalista, i veterinar Srećko Radoičić. Zaposleni su imali težak zadatak da Muju pripreme za operaciju, za šta im je bilo potrebno oko 12 sati.
     
    Nije jednostavno životinju koja slovi za jednu od najagresivnijih na svetu pripremiti za zahvat, a da pritom lekari ostanu nepovređeni. Zahvaljujući timskom radu i požrtvovanosti ,najstarijem aligatoru na svetu spasen je život.

    Muja, inače, živi sam od šezdesetih godina prošlog veka, kada je uginula ženka s kojom je delio prostor. Život i zvanično najstarijeg aligatora na svetu bio je sve samo ne miran i ušuškan.
     

     
    Muja je jedan od retkih stanara vrta koji su preživeli Drugi svetski rat, tokom kojeg je vrt, u dva bombardovanja grada, bio gotovo potpuno razoren. Preživeo je Muja i NATO bombardovanje 1999. godine. Ime aligatora iz Beograda pominje se u brojnim istraživačkim radovima posvećenim toj vrsti reptila kao zvanični svetski rekorder u dugovečnosti.

    – Prostor u kojem živi Muja je renorviran i on je zaista počastvovan stanovnik vrta. Drago nam je da se oporavlja polako, a njemu se redovno daju antibiotci i analgetici kako bi mu se umanjili bolovi. Iskreno, strepeli smo do trenutka dok nije počeo da jede, što je pokazatelj oporavka – kažu u vrtu, a zaposleni se smenjuju pored Mujinog prostora.
     
    Svako od njih želi da baci pogled na najstarijeg aligatora na svetu i lično se uveri da on dobro napreduje.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE