Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    LinkedIn objavio 15 najbrže rastućih ZANIMANJA, na listi i JEDNO sa srednjom školom

    Društvena mreža za poslovnu zajednicu LinkedIn objavila je listu 15 najbrže rastućih zanimanja u ovoj godini.

    I ako je procena rađena na osnovu podataka korisnika iz SAD-a, uz neke manje oscilacije u poretku, ona vredi i za globalno tržište rada.

    Listom dominiraju tehnološke profesije, inženjerstvo, analiza podataka i poslovi iz STEM područja.

    Kao što je poznato, pojam STEM odomaćio se i kod nas, a satkan je od početnih slova četiri područja – science, technology, engineering i mathematics, odnosno nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika, prenosi „Novac.hr„.

    Samo je nekoliko zanimanja koja su ušla na dragocenu listu, a da nisu iz oblasti tehnologije. Lista se temelji na rastu potrebe za tim zanimanjima u prethodnih pet godina.

    Jedino zanimanje sa srednjom školom koje ulazi u top 15 je zdravstveni tehničar. Nalazi se na devetom mestu, a posebno su traženi u SAD-u. Reč je o ljudima koji obilaze i pomažu osobama s poremećajima iz spektra autizma, ili pacijentima koji imaju neke druge mentalne zdravstvene smetnje koje zahtevaju asistenciju, nadgledanje i pomoć.

    Najtraženije zanimanje u svetu prema analizi LinkedIna je stručnjak za veštačku inteligenciju (godišnja stopa rasta čak 74 odsto), drugi je inženjer za robotiku, a na trećem je naučnik za podatke.

    Ovo zanimanje – u originalu Data Scientist, neupućenima zvuči kao „mlaćenje prazne slame“, ali reč je o zanimanju koje u svetu traži gotovo svaka kompanija i ustanova.

    Analize koje oni rade podižu dobit preduzeća, istražuju ponašanje kupaca u okviru svojih usluga, proširuje to istraživanje na širu populaciju, rade statističke analize, prezentuju pronađene zakonitosti i predloge za unapređenja usluga itd.

    Više od 80 odsto najtraženijih zanimanja u Top 15 su iz IT struke

    Na visokom četvrtom mestu LinkedIn liste je i Full Stack razvojni inženjer. Reč je o programerima koji održavaju softver i rade njegovu nadogradnju, a peti je opet posao iz IT sektora – inženjer za pouzdanost internet stranice.

    Sledi stručnjak za uspeh klijenata, predstavnik za razvoj prodaje, inženjer podataka, stručnjak za internet sigurnost, bekend programer, direktor za prihode, klaud inženjer, JavaScript programer

    Izvor: Novac.hr

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE