Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Loše vreme proredilo maline, jagode…

    Ovogodišnji rod nekih voćnih vrsta u Srbiji biće manji i do 40 odsto zbog vremenskih nepogoda koje su tokom maja i juna načinile značajne štete u voćarstvu.

    Postojeći nivo vlage u zemljištu je sasvim dovoljan za završetak zrenja svih voćarskih kultura, pa bi dodatne količine padavina u narednom periodu samo ugrozile rod i umanjile kvalitet, rečeno je agenciji Beta u Privrednoj komori Srbije.

    U PKS navode da je zbog velike količine padavina, ovogodišnji rod jagoda i trešnji manji za 30 odsto, dok je rod malina naročito u Zlatiborskom okrugu, gde su grad i jak vetar polomili rodne grane manji 40 odsto, a i kvalitet ploda te vrste je lošiji nego prethodne godine.

    Prema podacima PKS, i rod kajsije je vrlo mali, a samim tim je cena jako visoka u odnosu na ranije godine. Rod višanja manji je za 30 odsto od očekivanog, a otkupna cena od 30-40 dinara za kilogram uslovila je da veliki deo roda ostane neobran“, kazali su predstavnici Udruženja za poljoprivredu PKS.

    U tom udruženju procenjuju da vremenske prilike neće uticati na ovogodišnji rod jabuka, šljiva i lubenica. Dodaju i da je berba kupine u toku, i da je njen rod zadovoljavajući, ali da je otkupna cena jako niska, između 30-40 dinara za kilogram.

    U PKS navode i da je velika količina vlage napravila idealne uslove za razvoj biljnih bolesti što je imalo za posledicu i znatno veći broj prskanja i zaštite, a to je i poskupelo proizvodnju voća.

    „Cene svih navedenih voćnih vrsta su u maloprodaji tokom maja i juna dostizale cene veće čak i do 50 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ukoliko se nastavi nestabilan period sa viškom padavina, a manjkom sunčanih dana, za očekivati je da se cene voća održe na postojećem nivou ili da zabeleže izvestan porast“, ističu u PKS.

    U Srbiji je pod voćem približno 200.000 hektara. U toku 2015.godine, prema podacima PKS, ostvarena je proizvodnja voća od 1.323.401 tona, a vrednost izvoza bila je 583 miliona dolara.

    Prepreka još većem izvozu, kako su objasnili u PKS, je usitnjena proizvodnja voća, nedovoljno udruživanje proizvođača kako bi se održao kontinuitet i kvalitet izvoza i problemi sa nesertifikovanim sadnim materijalom koji u sve većoj meri ugrožava voćarsku proizvodnju u Srbiji.

    Izvor: Beta

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE