Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Moj je život Švicarska…

    Piše: Nataša Mijušković

    “Moj je život Švicarska, skoro pa savršen…” Peva Dino Merlin, ne i više od 20 000 građana Srbije koji su od 2007. godine podizali stambene kredite u švajcarskim francima. Za nepunu deceniju, rate su im uvećane gotovo dva i po puta, a glavnica duga, gledano u evrima, sada je veća nego što je bila prilikom podizanja kredita. I to u zemlji najnižih plata i penzija u regionu.

    Činjenica da su iz Narodne banke Srbije svojevremeno upozoravali da se, zbog nestabilnosti švajcarca, ne bi trebalo zaduživati u toj valuti i razmišljati kratkoročno, slaba je uteha. Jer, taj problem su, po istom modelu, rešile Ukrajina, Poljska (u kojoj je više od pola miliona građana bilo zaduženo u švajcarskim francima), Crna Gora, Hrvatska, a uskoro će i Bosna i Hercegovina. Doneti su zakoni prema kojima su krediti u švajcarskim francima prebačeni u evre, po kursu koji je važio na dan odobrenja kredita. I Mađari su rešili taj problem tako što su ukinuli valutnu klauzulu i sve kredite preveli u forinte, po kursu koji je važio na dan zaključenja ugovora. Zašto je Srbija, i po tom pitanju, izuzetak?

    Deklarativno, država želi da pomogne. Da nađu rešenje za građane zadužene preko guše, zajedno su pokušavali predstavnici Vlade, Narodne banke Srbije i poslovnih banaka.  Rešenje je najavljivano za novembar 2015-te da bi se, na kraju, umesto zakona, poput onih donetih u zemljama regiona, ostalo na preporuci Centralne banke poslovnim bankama da pokušaju da olakšaju građanima otplatu kredita, posebno vodeći računa o socijalno ugroženima. Poslednja mera NBS podrazumeva četiri modela, od kojih dva uključuju konverziju zajma u evro-kredit, pod povoljnijim uslovima, a dva sniženje kamatne stope, odnosno mesečne rate.

    Pre četiri meseca, premijer Aleksandar Vučić rekao je da se rešenje traži, ali da Srbija svakako neće primeniti model koji je primenila Hrvatska, jer nije u kampanji i ne mora nikome da se dodvorava. Čekajući da ih neko iz Vlade primi, zaduženi u švajcarcima protestuju u šatorima ispred Nemanjine 11. I tako, kažu, sve do 24. aprila.

    Izvor: BIZLife

    What's your reaction?

    Komentari

    • Jasna

      Srbija će uvek biti nenormalna zemlja, tako da će svi gradjani jednog dana poludeti. Šta god da ovde počnete da radite, osudjeno je na propast.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE