Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Nekretnine „najpogodnije“ za pranje novca

    Radna grupa za izradu nacionalne procene rizika od pranja novca i finansiranja terorizma, objavila je sveobuhvatan dokument „Procena rizika od pranja novca i procena rizika od finansiranja terorzima“, u kojim se navode oblasti koje su označene kao rizične.

    U analizi, inače objavljenoj na sajtu Narodne banke Srbije, ukazuje se da je Srbija zemlja sa srednjim rizikom od pranja novca.

    Sektori koji su najizloženiji pranju novca su oni gde se „obrće“ gotovina, a među njima dominiraju promet nekretninama, igre na sreću, usluge banaka i menjačnica, piše Blic.

    Trend plasiranja prljavog novca u nekretnine se odvija načešće kroz investiranje u izgradnju stambeno-poslovnih objekata i u kupovinu nepokretnosti.

    Pretnja od pranja novca najviše je izražena kod fizičkih lica – investitora u izgradnju nekretnina, koje potom ih prodaju i tako prikrivaju nezakonito poreklo uloženog novca.

    Na povećanu ranjivost od pranja novca utiče i podatak da se plaćanje građevinskog materijala može obavljati u gotovini. Finansiranje izgradnje iz novčanih sredstava nepoznatog porekla najčešće se pravda pozajmicama, poklonima i slično.

    Zapaženo je i prikazivanje potcenjenih vrednosti nekretnina u kupoprodajnim ugovorima i plaćanje razlike u gotovom novcu. Plaćanje poreza i drugih dažbina najčešće se izbegavaju prikazivanjem lažnog prometa preko fantomskih preduzeća, falsifikovanjem dokumentacije i ubacivanjem robe proizvedene na crno u legalne tokove.

    Ono što povećava rizik je da je Zakon o PDV omogućio fizičkim licima – investitorima da se registruju za PDV sistem, a da pri tome ne moraju da budu registrovani kao poreski obveznici, u skladu sa Zakonom o registraciji privrednih društava, navodi se u dokumentu Radne grupe.

    Sektor igara na sreću

    U ovom sektoru se obavlja se veliki obrt količine novca i to u gotovini. Vrednost tržišta igara na sreću u Srbiji procenjena je na 355 miliona evra.

    Bankarski sektor i menjačnice

    Jedan je od najizloženijih kako zbog svoje veličine i važnosti tako i zbog brojnih usluga i proizvoda koje pruža, pa tako da je pritisak „prljavih prihoda“ usmeren ka njemu. Srednji nivo pretnje od pranja novca prisutan je u sektoru menjačnica zbog toga što se u Srbiji još uvek veliki obim plaćanja obavlja u gotovini. Godišnje se obavi preko 38 miliona transakcija.

    Kazina

    Predstavljaju aktivan „keš“ sektor u kome se i uplate igrača i isplate dobitaka obavljaju skoro isključivo u gotovini. Postoji mogućnost razmene čipova između igrača.

    Osim navedenih, identifikovani su i računovođe, notari, advokati… Svuda gde se radi sa gotovinom, moguće je novac iz nelegalnih prebaciti u legalne tokove, piše Blic.

    Izvor: Blic

    Foto: A.M.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE