Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Nemci i Indijci prave diva u industriji čelika?

    Najveći nemački proizvođač čelika, Tisenkrup (ThyssenKrupp), potvrdio je da je u pregovorima sa indijskom čeličanom Tata Stil (Tata Steel)o potencijalnom osnivanju zajedničkog preduzeća, prenosi Tanjug.rs.

    Oni pregovaraju i o konsolidaciji posrnulih evropskih čeličana koje su pogođene prekomernom proizvodnjom, slabom tražnjom i jeftinim uvozom.

    Iz Tisenkrupa su poručili da je konsolidacija evropskog sektora čelika neophodna zbog ekstremno teške ekonomske situacije, prenosi agencija Rojters.

    Tata Stil je u petak saopštio da je obustavio proces prodaje posrnulog ogranka u Britaniji, nakon što su se mnogi od ponuđača, koji su ušli u uži izbor, povukli zbog neizvesnosti u svetlu glasanja za Brexit.

    Indijska čeličana je, takođe, objavila da je u preliminarnim razgovorima sa potencijalnim partnerima, poput Tisenkrupa, o alternativama i održivijim rešenjima za celokupno evropsko poslovanje Tata Stila.

    Pored poslovanja u Britaniji, u vlasništvu Tata Stila Evropa je i bivša čeličana Hugovens u Holandiji, podseća britanska agencija.

    Britansku industriju čelika su pogodili visoki troškovi energije, neefikasna proizvodnja i poplava jeftinog kineskog izvoza. To je uticalo da Tata Stil u martu objavi plan za prodaju svog poslovanja u Ujedinjenom Kraljevstvu, posle više godina gubitaka, dovodeći u opasnost 15.000 radnih mesta, što je izazvalo uzbunu među britanskim političarima.

    Izvor: B92

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Komentari

    • Metalac

      Sve su 0ni lepo smislili ali ostaje pitanje zasto su najveci deo teske industrije zatvorili a preostali deo preselili iz Evrope u druge delove sveta.Verovatno su mislili da mogu ziveti od finansijskihn usluga iprodaje nekretnina za ogromne pare ostatku sveta ali ta saga je odavno prosla . Jeftini kineski, indijski ,turski ,ukrajinski i brazilski celik koji se proizvodi u tim zemljama po najsavremenijoj tehnologiji i za ciju se proizvodnju se koristi jeftina sirovina i radna snaga koje imaju u izobilju, sigurno nece poskupeti toliko, da bi proizvodnja celika u Evropi ponovo bila isplativa. Mogucnosti plasmana celika su ogromne u ostalim delovima sveta jer tamo postoji realna traznja i mogucnost privrednog rasta dok Evropa, iako ima ogromno trziste, nema taj potencijal jer je kapitalna izgradnja zaustavljena i nema kljucnih ivesticija bar u doglednih 20 godina . Takodje, Evropa nema kljucne sirovine u dovoljnim kolicinima ,one su veoma skupe, a o ekologiji nije potrbno ni diskotovati.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE