Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Nijedan evropski grad nije uništio svoju pivaru – osim Beograda

    Piše: Nataša Mijušković

    Nema danas nijednog velikog evropskog grada koji je oterao u bankrot ili uništio pivaru koja mu je bila zaštitni znak. Osim Beograda. “Prva srpska parna pivara Đorđa Vajferta“ kojoj je posle Drugog svetskog rata promenjeno ime, najpre u „7.juli“, a kasnije u „Beogradskа industrijа pivа“ (BIP), posle 175 godina od osnivanja otišla је u stečaj, a više stotina radnika ostalo je bez posla.

    Privatizacija u BIP-u započeta je još početkom 90-ih, u vreme Slobodana Miloševića, kada je pretvorena u akcionarsko društvo, ali je država tek 2007. prodala većinski paket akcija litvanskom preduzeću za proizvodnju vina “Aliti” i švedskom investicionom fondu „United Nordic Beverages” za oko 21,4 miliona evra, uz investicioni program vredan 5,1 milion evra i obavezan socijalni program. Posle nepune tri godine, a na pritisak akcionara i sindikata, ugovor je raskinut jer, pored ostalog, nije bila izvršena investiciona obaveza za drugu godinu, niti otkupljene akcije malih akcionara. Ugovor je raskinut, šteta učinjena, a jedini gubitnici bili su akcionari i zaposleni u BIP-u. Ima i onih koji tvrde da, čak, nije bio uplaćen novac ni za većinski paket akcija BIP-a!

    Posle raskida ugovora, Agencija za privatizaciju postavljala je i smenjivala zastupnike kapitala, pivo je “isparavalo”, a dugovi se množili. Iz programa za restrukturiranje preduzeća BIP je izašao tek toliko da se predstavnici države nanovo “upoznaju” sa tim šta je ostalo od imovine. Odluku o pokretanju stečaja Privredni sud u Beogradu doneo je septembra 2015, na zahtev Poreske uprave koja od BIP-a potraživala 782,6 miliona dinara, na ime neplaćenih poreza. Manjinski akcionari tvrdili su da pravog razloga za uvođenje stečaja nema, jer je BIP bio počeo da otplaćuje dugove. Na tu odluku žalili su se Privrednom apelacionom sudu zbog, kako su rekli, brojnih nezakonitosti, ali i zato što, naglašavaju, BIP nije imao trajniju nesposobnost plaćanja, niti su poštovani rokovi u kojima bi zainteresovani poverioci, eventualno, ponudili plan reorganizacije. Na dan blokade računa, juna 2015. godine, na njemu je, kažu, bilo 160 miliona dinara, a do dana poverilačkog ročišta BIP je poveriocima isplatio više od 250 miliona dinara.

    Po žalbi malih akcionara, Privredni apelacioni sud prvi put je poništio rešenje o stečaju  prošlog novembra, a po drugi put stečaj je ukinut rešenjem donetim mesec dana kasnije. Međutim, po trećoj žalbi akcionara, Privredni apelacioni sud (sastav sudija isti) donosi prošlog meseca rešenje kojim se kao neosnovane odbacuju žalbe akcionara na odluku Privrednog suda o uvođenju stečaja u BIP. Isti postupak, iste žalbe i učesnici, a presuda treći put drugačija!?

    U ovoj sagi valja napomenuti da su na sudbinu BIP-a različito gledali ministar privrede Željko Sertić i bivši direktor Agencije za privatizaciju Ljubomir Šubara, koji je razrešen dužnosti. Nekada prvi čovek Agencije bio je za prodaju Pivare, dok je ministar za drugačije rešenje. Činjenica je da BIP može da nađe kupca i kroz stečaj ali, u tom slučaju, najveći gubitnici su manjinski akcioniri; njih više od 5 000 tada ostaju bez imovine, jer će u stečajnom nizu, što se pokazalo više puta, biti poslednji. Svemu ovome valja dodati i činjenicu da se imovina BIP-a kod Mostara potražuje u postupku pred Agencijom za restituciju i da ne može da se otuđuje pre završetka tog postupka. Zanimljiva slika u postupku evropskih integracija, posebno poglavlja 23 i 24 čije se otvaranje očekuje.

    Izvor: BIZLife

    What's your reaction?

    Komentari

    • Novikorisnik

      A Zrenjanin nije evropski grad? Zrenjaninska pivara je postojala od 1745 pa do 90-tih godina prošlog veka ili početka ovog, nisam siguran tačno, ali ono što je tačno je da proizvodnja ne postoji veće sigurno 20-tak godina...posle pančevačke najstarija pivara u Srbiji...

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE