Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    „Obnovljivi izvori su skupi i to će Srbija osetiti“

    Obnovljivi izvori električne energije ne mogu biti alternativna klasičnoj proizvodnji, jer je tako proizvedena struja skupa, što će osetiti i potrošači u Srbiji.

    To je na konferenciji „Ekonomist Svet u 2017.“ izjavio direktor sektora za strategiju u Elektroprivredi Srbije Aleksandar Jakovljević, dodajući da će glavni oslonac u proizvodnji struje u Srbiji i narednih godina biti ugalj i hidroelektrane.

    „Država je napravila strategiju za povećanje proizvodnje struje iz obnovljivih izvora, ali oni ne mogu da budu alternativa termoelektranama i uglju“, rekao je Jakovljević.

    „Evropska unija je zbog borbe sa klimatskim promenama Trećim energetskim paketom predvidela da se 20 odsto električne energije proizvede iz obnovljivih izvora, ali to donosi nove probleme jer je skupa tako proizvedena struja“, rekao je Jakovljević i dodao da će to osetiti i potrošači u Srbiji.

    Proizvođači električne energije u Danskoj, prema njegovim rečima, dobijaju nadoknadu koja je po kilovatu veća od cene struje, a u Srbiji je ona 0,093 dinara po kilovatu.

    „Eksplozija“ broja elektrana na obnovljive izvore utiče na pad veleprodajnih cena struje zbog čega su smanjeni prihodi čak i velikih energetskih kompanija i otežane investicije. Sada su potrebni podsticaji za gradnju svih kapaciteta za proizvodnju struje i EU planira subvencije kako bi obezbedila sigurnost snabdevanja potrošača“, rekao je Jakovljević.

    Prema njegovim rečima, Srbija narednih godina neće imati većih problema u stabilnom snabdevanju potrošača strujom. Jakovljević je najavio da će do 2025. godine investicije u taj sektor biti 4,5 milijardi evra.

    Savetnik direktora Srbijagasa Dragiša Martinović istakao je da bi Srbija za dve nedelje trebalo da okonča pregovore sa Gaspromom o proširenju skladišta gasa u Banatskom dvoru.

    „Centralna i južna Evropa će se za dve godine suočiti sa novim problemom, a to je da ističe ugovor Gasproma sa Ukrajinom o transportu gasa preko te zemlje. „Ukoliko se gas, za dve godine, ne bude transportovao preko Ukrajine, ni Mađarska neće imati dovoljno gasa za svoje potrebe“, rekao je Martinović.

    On je dodao da su cene gasa u Srbiji niže od prosečnih na evropskim tržištima i da se u januaru naredne godine očekuje da bude 158 dolara za 1.000 kubnih metara, dok su prosečene na evroskim tržištima oko 180 dolara. „To je razlog zašto se u Srbiji ne pojavljuju nove kompanije koje bi ponudile jeftiniji gas nego što je sada“, rekao je Martinović.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE