Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Od 2021. Evropa bez plastičnih čaša, slamki…

    Evropski parlament je odobrio novi zakon kojim se zabranjuju plastični predmeti za jednokratnu upotrebu kao što su tanjiri, pribor za jelo ili slamke za piće.

    Ukupno 560 poslanika je glasalo za dogovor postignut s ministrima EU, 35 ih je bilo protiv, a 28 suzdržanih.

    Kako se navodi u saopštenju, sledeći će proizvodi od 2021. u EU biti zabranjeni:

    – pribor za jelo za jednokratnu upotrebu
    – plastični tanjiri za jednokratnu upotrebu
    – plastične slamke
    – štapići za uši izrađeni od plastike
    – plastični štapići za pridržavanje balona
    – oksorazgradiva plastika i kutije za hranu, čaše od ekspandiranog polistirena

    Prema podacima Evropske komisije, više od 80 odsto morskog otpada je plastika. Proizvodi obuhvaćeni ovim novim zakonom čine 70 posto svih predmeta u morskom otpadu. Zbog svoje spore razgradnje plastika se nakuplja u morima, okeanima, na plažama EU i širom sveta.

    Plastični ostaci nalaze se u morskim životinjskim vrstama – poput morskih kornjača, tuljana, kitova i ptica, ali i u ribama i školjkama, a time i u prehrambenom lancu ljudi.

    Države članice će do 2029. godine morati da omoguće ponovo prikupljanje 90 odsto upotrebljenih plastičnih boca, a do 2025. najmanje 25 posto materijala od kojeg su te boce izrađene moraće biti prikladno za recikliranje. Do 2030. udeo materijala koji se može reciklirati moraće da bude barem 30 procenata.

    Novi režim će se primenjivati i na ribolovni pribor kako bi se osiguralo da proizvođači, a ne ribari, snose troškove prikupljanja mreža izgubljenih na moru. Zakon predviđa i obavezno postavljanje oznaka o negativnom uticaju koji na okolinu ima bacanje cigareta s plastičnim filterima, te plastičnih čaša i vlažnih maramica“, stoji u saopštenju.

    Filteri za cigarete sadrže celulozni acetat, plastični materijal koji čini do 60 posto njihovog sastava, i drugi su po redu među plastičnim zagađivačima na evropskim plažama. U izveštaj je stoga dodan članak u kojem stoji da države članice moraju postaviti ciljeve za smanjenje filtera za cigarete za 50 posto do 2025, odnosno za 80 posto do 2030. godine.

    „Danas smo preduzeli važan korak kojim ćemo smanjiti zagađenje u našim okeanima i morima. To stvarno možemo učiniti. Evropa postavlja nove standarde, otvarajući time put celom svetu da joj se pridruži“, izjavio je potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans.

    Na Savetu ministara EU je da sada i formalno usvoji ovaj zakon, nakon čega će uslediti objava u službenom listu Evropske unije, a nakon toga države članice EU-a imaće dve godine da zakon uvrste u svoje zakonodavstvo.

    Izvor: Index

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE