Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Evo zbog čega svi hoće državni posao

    Razlika u zaradi zaposlenih u javnom i privatnom sektoru postoji već godinama i nije ništa novo, piše Dnevnik.

    Nije naodmet podsetiti i na to da podaci RZS-a o prosečnoj neto zaradi u Srbiji za prošlu godinu, kada je republički prosek neto zarada bio 46.000 dinara, pokazuje da su zaposleni u javnom sektoru zarađivali u proseku 51.864, što je 18 odsto više nego što je bila plata u privatnom sektoru, gde je prošlogodišnji prosek 43.847 dinara.

    Na to da je javni sektor, zahvaljujući velikim platama, i dalje znatno primamljiviji od privatnog, ukazao je nedavno u svojoj analizi i Fiskalni savet Srbije.

    U dokumentu „Zarade u državnom sektoru: stanje i smernice za reforme”, FSS ocenjuje da su plate u državnom sektoru Srbije osetno veće nego u privatnom, i navodi da je po poslednjim objavljenim podacima RZS-a, prosečna neto plata u javnom sektoru u prva dva meseca ove godine premašila 55.000 dinara, što je čak 21 odsto iznad prosečne plate u privatnom sektoru.

    Izvor: Dnevnik, B92

    Foto: logo

    What's your reaction?

    Komentari

    • Maja

      Nema potrebe pricati samo o zaradi na drzavnom poslu, jeste novac bitan ali to nije jedini razlog zasto svi zele da rade u drzavnom preduzecu.Napravite poredjenje izmedju privatne firme i jedne drzavne, pa kaze vecinom su privatnici u ovoj nasoj drzavi bahati,drski i omalovazavaju radnike, drugo u privatnim firmama nije moguce ostvariti zaposlenje za stalno nije ni u drzavnim danas ali ipak ima nade, pored svega nabrojanog radi se i vikendom u drzacnim firmama to nema.

    • neko

      A tu su pride i neradne subote i poštovanje svih mogućih prazdnika...

    • jasna

      U javnom (državnom) sektoru takodje postoje i sindikati koji štite radnike. Naravno da su veća prava radnika u javnom sektoru jer se nepravda istera preko inspekcija i sudova, dok u privatnom sektoru to nije slučaj. Tamo se radnici ustručavaju da se pobune, jer odmah dobiju otkaz. Što se plata tiče, podatak nije merodavan jer se u privatnom sektoru vrlo često na minimalac zvanično uplaćuju doprinosi, a ostatak ide "na ruke", bez poreza i doprinosa.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE