Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Želite PRAKSU U SRPSKOJ FIRMI? Evo nekoliko saveta iz prve ruke

    Piše: Danica Grujičić, novinar BIZLife-a

    Za dve godine koliko radim u BIZLife-u mnogo ljudi me je pitalo kako sam dobila posao, da li sam bila na praksi, šta mislim o volontiranju, kako su mi izgledali CV i motivaciono pismo, odakle treba da se počne nakon studija ili za vreme studija i slično.

    Kako je to večito aktuelna tema, odlučila sam da napišem par reči o tome i sa drugima podelim svoje iskustvo.

    Na trećoj godini fakulteta počela je priča među kolegama o tome ko će gde potražiti posao. Većini su cilj bile prakse. Neki su želeli da steknu praktično iskustvo, neki da probaju da ostanu u nekoj od tih firmi, neki da napune CV, a neki da imaju opravdanje zašto ne rade pred roditeljima kojima traže novac.

    Tako sam i ja počela da tražim gde ću na praksu i volontiranje. Nije da možete da budete izbirljivi u našoj zemlji kada je to u pitanju. Smatrala sam da će biti problem da nađem neko mesto gde žele da se bave praktikantima, ipak na studijama novinarstva prošla sam ih nekoliko. Počela sam od praksi na samom fakultetu u okviru PR službe, a nešto kasnije sam završavala prakse u medijima.

    Za početak, stanje u medijima je u veoma lošem stanju. I mislim da je ovo blag izraz, ipak kako se tržište menja i počinje da liči na ono zapadno u kojem mediji, marketing, PR i digital idu ruku pod ruku, ima prostora za napredak. Nerealni rokovi, loši uslovi za rad, mnogo posla, noćne smene, medijska kuća koja ne stoji iza svojih ljudi, niski honorari koji kasne i po nekoliko meseci, česti otkazi… samo su deo onoga što sam, kao i moje kolege videla. Ipak, profesionalnost, timski duh, promene i ulaganje u nove ljude drugi su deo medalje.

    Da se vratim na to kako doći do same prakse i eventualno posla. Ovo su neke od stvari koje sam ja naučila na ovom putu te se nadam da će i drugima koristiti:

    -Na fakultetu veoma kasno počinje da se priča o poslu, studenti su razmaženi i češće razmišljaju o tome kako da upišu što lakši master kako bi nastavili da se provode dok ih roditelji izdržavaju

    Firme i fakulteti ne sarađuju dovoljno. Ovo vidim kao najveći problem. Lepo bi bilo i da firme organizuju mini edukacije i u toku samog školovanja kako bi posle dobile što bolji kadar. Za četiri godine studija mogu na prste da nabrojim koliko je smislenih praksi objavljeno na sajtu fakulteta

    Praksa nije problem. Lako će vas primiti, naročito ukoliko napišete motivaciono pismo kojim ćete se izdvojiti od drugih. Čak i ukoliko konkurs za volontiranje nije otvoren, dobar mejl može uroditi plodom.

    Motivaciono pismo nije nauka. Treba da liči na vas. Da ne sadrži žargon ali i da ne bude previše formalno. Zamislite da majci svog prijatelja objašnjavate koliko želite da se oprobate u nekom poslu naglašavajući,ukratko, zašto baš taj posao i zašto baš vi.

    Retko ćete biti plaćeni. Kompanije koje plaćaju praksu su najčešće strane i sama selekcija kandidata je na veoma visokom nivou. Očigledno mi studenti mnogo glasno pričamo: „Samo da imam šta da stavim u CV“.

    Kursevi su važni. Ono što će vam mnogo više pomoći jesu kursevi i licence. Oni imaju mnogo većeg značaja za vaš CV. Možete ih naći online ili uplatiti. Za pojedine poslove, kao što je programiranje, oni su možda bitniji i od faksa.

    Fakultet bez prakse vas neće naučiti poslovanju. Fakulteti u Srbiji su veoma pasivni i često dosta kaskaju za aktuelnim stanjem tržišta. Budite svesni da tek kada uđete u radnu organizaciju možete da shvatite kako stvari zaista funkcionisu.

    -Pomirite se sa tim da vaš posao nije samo ono što vam piše u diplomi ili opisu istog. Kada dođete na posao radite – posao. Oduvek smo slušali priče profesora i velikih urednika, gostujućih predavača, kako su počeli kupujući burek i radeći pijačni barometar. Radite šta vam kažu jer će najpre zaposliti nekoga ko je dobar u multitaskingu.

    Što pre krenete na neku praksu to bolje. Pre ćete shvatiti kako stoje stvari i šta u životu i poslu želite, ne želite i morate.

    -Najbolja praksa koju sebi možete da podarite je da sami naučite o onome što vas zanima. Internet je dokaz da je sve moguće i da sve možete da naučite, najčešće besplatno. Šta god da je ono što vas zanima, čitajte što više, pratite ljude koji su velika imena tog posla, plasirajte svoje usluge onlajn, pronalazite posliće na taj način. Ukoliko mislite da ne možete da nađete praksu u firmi, odvažite se na samostalan rad na sebi i sticanje novih znanja i veština.

    Izvor: BIZLife

    Foto: pixabay

    Piše: D.G.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE