Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Poskupljuje struja!

    Od 1. septembra struja u Srbiji najverovatnije će poskupeti u opsegu od 7,7 do 7,9 odsto, jer je analiza, koja je urađena na zahtev Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), pokazala da je cena proizvodnje električne energije viša od prodajne za domaćinstva i male kupce, preneo je list „Blic“.

    Tu anomaliju pokazao je ovaj dokument, koji je MMF zatražio od srpskih vlasti nakon treće revizije aranžmana koji zemlja ima sa ovom međunarodnom institucijom, a čiji rok izrade je bio kraj juna.

    Rezultati preliminarne analize, koja je dostavljena i Ministarstvu rudarstva i energetike, pokazuju da je stanje alarmantno i da se naslućuje neizbežno poskupljenje struje, jer u suprotnom preti opasnost da se ugrozi finansijska održivost Elektroprivrede Srbije (EPS).

    List piše da su ti pokazatelji „upalili crvenu lampicu“ u državi, jer je jasno da su niske cene kilovata, koje služe i kao socijalna mera, neodržive i da se moraju menjati, jer bi u suprotnom EPS imao nenadoknadivu štetu.

    Izvor „Blica“ iz Vlade Srbije rekao je da je u svetu gotovo nezabeleženo da elektroprivreda prodaje struju po cenama koje su niže od proizvodnih.

    Dodaje se da je i Svetska banka, koja je uključena u realizaciju značajnih investicionih projekata u EPS-u, podržala promenu, uz zaštitu najugroženijih kategorija stanovništva i povećana izdvajanja za obnovljive izvore energije.

    Ovih dana njihovi predstavnici bi trebalo da se upoznaju sa rezultatima ove analize i da čuju mere koje su neophodne kako bi se obavila finansijska konsolidacija srpske elektroprivrede, a jedna od tih mera je i povećanje cene struje.

    Analize pokazuju da bi povećanje trebalo da se kreće u opsegu od 7,7 do 7,9 odsto, ali tačan procenat povećane cene kilovata znaće se ovih dana, jer zavisi i od odluke o visini izdvajanja za obnovljive izvore energije.

    Izvor „Blica“ je naveo da bi ovih dana Agencija za energetiku trebalo da donese odluku, jer je zahtev za poskupljenje upućen ovom telu.

    Ukoliko se cene koriguje, kako piše, u najvećem iznosu, odnosno 7,9 odsto, računi u domaćinstvima u proseku će biti povećani ua blizu 220 dinara.

    Od toga će novac otići na račune ne samo EPS-a, već i Elektromreže Srbije i Operatora distributivnog sistema.

    Iz EPS-a su za „Blic“ potvrdili da je preliminarna analiza pokazala da je „cena koštanja proizvodnje električne energije viša od prodajne cene na garantovanom snabdevanju“.

    Poslednje poskupljenje struje u Srbiji, od 3,9 odsto, bilo je u decembru prošle godine, tako da prosečna cena kilovata za domaćinstva iznosi trenutno oko 7,3 dinara, bez poreza i taksi.

    Ukazano je da i sa tim povećanjem, Srbija ima najnižu cenu u regionu i Evropi.

    Kao primer je navedeno da je cene struje u Srbiji niža 7,2 odsto nego u Severnoj Makedoniji, 18,9 odsto niža nego u Bugarskoj, 24 odsto niža nego u Albaniji, dok je kilovat u Hrvatskoj skuplji 70,97 odsto, a u Sloveniji 120 odsto.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Komentari

    • Mikan

      Približavamo se ceni struje u Nemačkoj. Tamo četvoročlana porodica u stanu od 105kvm plaća struju 48eur, odnosno 5.500,00 dinara. Naravno, kupili su uređaje iz najmanje A+ klase. Ukupno topla voda i struja ih koštaju oko 70eur, odnosno 8.300,00 dinara. Da bih vam dočarao koliko klasa utiče na potrošnju, ja sam u Nemačkoj plaćao struju 63eur, živeo sam sam, ali su svi uređaji bili iz B i C klase, a koristio sam i protočni bojler. Sa povećanjem cene kilovata u Srbiji, cifra koja je u proseku oko 5000din za četvoročlanu porodicu sa bojlerom. račun će biti oko 23eur jeftiniji nego u Nemačkoj. Znači približavamo se i sa cenom struje, sa našim standardom.

    • Pedja

      Zasto se za druge zemlje ne spominje akciza koje nemaju, a koja u Srbiji opterecuje cenu kwh za 7,5% na koju se obracunava pdv od 20%, takodje se u Srbiji na osnovnu cenu kwh dodaju raznorazni troskovi: podsticaj povlascenih prizvodjaca el. energije, unapredjenje energ. efikasnosti, trosak garantovanog snabdevaca... Treba uzeti cenu kwh sa svim pratecim troskovima i tada vrsiti uporedjenje sa drugim zemljama. Ovo sto objavljujete je samo pravdanje za poskupljenje. Dajte realnu analizu.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE