Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Profesor ETF-a o zračenju: „Sada treba sat i po za film, sa 5G će trebati 15 sekundi“

    Najavljeno uvođenje 5G mreže izaziva brojne oprečne stavove u javnosti koja se pita šta će im nova mreža doneti, šta oduzeti, kada će postati stvar svakodnevice i možda najvažnije, kako će uticati na naše zdravlje?

    Da 5G mreža nije utopija, već stvarnost koja nas čeka iza „ćoška“ zaključuli su panelisti na 5G Talks otvorenoj platformi koja je održana u beogradskom ICT Hub-u, na kojoj su učesnici pokušali da da ovu mrežu približi široj zajednici.

    Šta je 5G?

    5G je oznaka za petu generaciju mobilne bežične mreže i reč je o generaciji koja omogućava višestruko uvećane brzine protoka. Brza futuristička asocijacija na ovu mrežu posetiocima panela bila je da ona sledi nakon 4G mreže, a prethodi 6G.

    Šef katedre za telekomunikacije na Elektrotehničkom fakulteta Univerziteta u Beogradu i jedan od panelista, Aleksandar Nešković kaže da je prednost ove mreže to što se uvodi nov način korišćenja telekomunikacija.

    „Govorimo o aspektu pouzdanosti 5G mreže. Od stava da je telekomunikacija u našim rukama, ulazimo u koncept gde naš život stavljamo u ruke telekomunikacija. Kad surfujemo, pa neće da se očita strana, nije strašno. Ali zamislite da sednete u auto bez vozača”, navodi Nešković.

    Ova tehnologija omogućava brži prenos podataka, što profesor upoređuje sa brzinom rada mozga. „5G će nam omogućiti da događaje pratimo kao da smo zaista tamo”.

    5G i lični podaci?

    Međutim, nezaobilazno je zapitati se o privatnosti i bezbednosti podataka. Džulijan Asanž kaže da je generacija koja je sada rođena poslednja slobodna u tom smislu.

    Da će 5G mreža značajno uticati na lične podatke potvrdio je panelista Milan Simić, CEO Enetela.

    „Ono što će se promeniti sa 5G mrežom jeste da će količina podataka svakog od nas da se poveća. Istovremeno ti podaci moraju da se tretiraju tako da se ne utiče na iskustvo krajnjeg korisnika. Ipak, veliki broj građana kada bira između udobnosti i privatnosti, bira udobnost”, smatra on.

    Zbog velike brzine prenosa podataka putem 5G mreže dovodi se u pitanje i njen uticaj na zdravlje. Činjenica je da telefoni i ostali uređaji zrače, jer ne bi radili da ne zrače.

    Da li je štetnija od drugih?

    Profesor Nešković, međutim, navodi da ni dan danas nema jasno utvrđene korelacije zračenja sa bolestima za koje se tvrdi da izaziva.

    Ipak, on ne smatra da je ova mreža štetnija od drugih.

    „Kad koristite 4G mrežu, treba vam sat i po da ‘dovučete’ film, i toliko se dugo zračite. Sa 5G će vam trebati 15 sekundi. Šta je bolje? Vrlo je jednostavno”, objašnjava on i dodaje da se o štetnim zračenjima zapravo mnogo više priča nego što zaista ima problema.

    Konkurs za deljenje 5G licenci od strane države trebalo bi da očekujemo krajem ove ili početkom sledeće godine, kazao je Nešković.

    Izvor: BIZLife/Jelena Jevtić

    Foto: Pixabay/ICT Hub

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE