Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Profesor Zec nam je osvetlio sve istine i zablude o budžetu i rastu BDP-a

    Profesor ekonomije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Miodrag Zec ocenio je da se o važnoj stvari kao što je budžet nedovoljno debatuje, jer u društvu nema modela gde se to dešava.

    „Imate Skupštinu, gde se to pretvori u političko nadgornjavanje i pobedu jednih, a poraz drugih, što nije prilika. S druge strane, nemate debatu u javnosti“, kaže on.

    Dodaje da fali jedno mesto gde će se hladne glave rapraviti o budžetu.

    Kaže da razume političare, ali da oni „mogu da pričaju šta hoće o rastu i razvoju“.

    „Postoji nesumnjivi podatak, u poslednjih pet godina, kad se poredi stopa rasta Srbije i uporedivih zemalja Evrope. Oni su imali stopu rasta 20 posto, a  mi ispod 10 i to je fakat“, kaže on.

    Dodaje da, kad imamo budžet, moramo hladne glave da raspravimo ko šta plaća i kako se šta troši. Kaže da bi dobro bilo raspraviti kakvo je stanje.

    „Kroz politiku budžeta se vrši političko nadgornjavanje“, ocenio je Zec. Dodaje da je nedostatak procedure strašno opasan po sve učesnike u sistemu.

    Kaže da, što se tiče penzionog sistema, to što smo mi uradili, niko nije uradio.

    „Vi ste fiskalnu konsolidaciju sproveli ne tako što ste reformisali javna preduzeća, ili nekako drugačije, vi ste jednom sloju stanovništva oduzeli penziju“, kaže on.

    Kako kaže, pedeset godina se ovde gradi bez dozvole i svaka vlast kaže da će to rešiti.

    „Neće rešiti, ako je jeftinije kršiti zakon, nego ga poštovati, i to će trajati do beskraja“, kaže.

    Izvor: N1

    Foto: N1 print screen

    What's your reaction?

    Komentari

    • [email protected]

      ko nije gledao interviju profesora Zeca neka ga obavezno odgleda, to se odnosi najvise na AV i vladu.

    • .....

      Ništa nije objašnjeno u članku.

    • ANDREJ

      Intervju Profesora Miodraga Zeca,na TV N1 pretstavlja pravo uzivanje,kada covek cuje,sta misli jedan Profesor,ugledni Ekonomista i strucnjak par ekselans.O Budzetu za 2O19 godinu,Profesor je rekao, da o njemu u strucnoj javnosti,uopste nije ni na jednom mestu raspravljano.Nije dobro,sto o pitanjima koja su finansijske prirode,i koja duboko zadiru u samu sustinu ekonomskog bitisanja jedne zemlje, odlucuju samo politicari,koji su trenutno na vlasti.Od nacina kako se sastavlja budzet zemlje,zavisi i drzava i svi njeni gradjani.To znaci,da sastavlljanje plana prihoda i potrosnje jedne zemlje,nije stvar o kojoj treba da odlu cuju politicari,ma koje boje i opredeljenja,vec dokazani u praksi,ekonomski finansijski strucnjaci.Videli smo,dokle su nasu zemlju doterali komunisticki partzanski "eksperti", koji nikada nisu konsultovali strucnjake,ni iz jedne oblasti zivota.!

    • VLASTIMIRKA

      e pa profesor je je jedan simpatican covek koji obicnom narodu prevodi zavrzlame politicara..uzroke i posledice ..teoreticar i kriticar nadriekonomije kao i dobar parametar kuda nas svi potezi vlade vode..ne svi nego kljucni ekonomski.. odusevljava lakoca i jednostavnost tumacenja i komparacija ekonomija politicara nasih stranih sa uvek blagim humorom i skepsom u pogledu reda poteza.. uvek sam isla na predavanja i tribine kod ovakvih nacitanih teoreticara koji se realno mogu i trebaju upotrebiti za izradu ekonomske platforme kako i kuda usmeravati drzavu i ekonomiju.. e sad trebaju dovoljno zustri politicari koji ta znanja sublimiraju sa drugim oblastima i naprave takvu platformu INSTITUCIJE SA ZKONIMA I PROVODLJIVOSCU TIH ZAKONA,stvarnost je ipak drugacija,drzava i narodi podredjeni su interesima partija i pojedinaca ma ko na vlasti bio.. dakle na cemu on insistira-IZGRADNJI STO STABILNIJEG SISTEMA KOJI U SEBI NOSI SAMOMEHNIZME ZA IZMENU ISTIH..u srbiji mislena imenica gdesse nacionalni interesi poklapaju sa nacizmom nacionalistima crkvom .. dzamijom ..

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE