Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Prvi turski Folksvageni već 2022.

    Planovi nemačkog autmobilskog giganta Folksvagena za otvaranje novog pogona u Turskoj postaju sve konkretniji. Ugovor je gotovo prefektuiran, piše Dojče Vele.

    „U toku su završni razgovori sa Turskom“, rekao je reporterima u Berlinu šef Folksvagenovog sektora za brend i proizvodnju Andreas Tostman. Dodao je da računa s tim da će za dve nedelje doći do konačnog dogovora, „a možda i ranije“.

    Trenutno se radi „na finalizovanju ugovora“ kako bi on bio spreman za potpisivanje.

    Na pitanje da li se još pregovara i sa drugim partnerima, Tostman je rekao samo da je fokus trenutno na finalizaciji pregovora sa Turskom. Insajderi prenose da je odluka o gradnji pogona za više od milijardu evra već doneta.

    Nova fabrika će imati kapacitet za sklapanje do 300.000 vozila godišnje, kao i oko 4.000 zaposlenih. Biće otvorena u Manisi u blizini Izmira u Zapadnoj Anadoliji.

    Prema insajderskim informacijama, gradnja fabrike bi trebalo da počne 2020, a proizvodnja automobila 2022. godine.

    Uprava Folksvagena je mesecima pregovarala sa turskim vlastima – alternativa je bila Bugarska i, u ranijoj fazi, i Srbija. U novoj fabrici bi trebalo da se proizvode Folksvagenov model Pasat i Škodin model Superb.

    Odluka politički sporna

    Evropska unija optužuje predsednika Redžepa Tajipa Erdogana da sputava slobodu mišljenja i demonstriranja u svojoj zemlji. Odluka Folksvagena da napravi dil sa turskom je zato politički sporna.

    Međutim, Folksvagen na to odgovara da je Turska već godinama kandidat za prijem u EU, te da je puč od pre tri godine pogoršao situaciju. „Folksvagen vidi situaciju u Turskoj i represalije protiv kritičara režima i disidenata“, rekao je glavni lobista firme Tomas Šteg.

    Prema njegovim rečima, koncern zna da neće imati nepodeljenu podršku javnosti za svoj projekat, ali, „Turska ima razvijenu tržišnu privredu i mi smatramo da će ponovo početi rast turske privrede“.

    U Turskoj su plate manje nego u istočnoevropskim zemljama koje su bile u igri. U Bugarskoj, koja je dugo važila kao alternativa, plate su isto male, ali tamo nema dovoljno kvalifikovane radne snage.

    Osim toga, Bugarska mora da poštuje pravila Evropske unije u vezi sa subvencijama, a u Turskoj može, kako kažu u Folksvagenu, slobodno da se pregovara.

    Izvor: N1, DW

    Foto: Beta/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE