Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    OMAN: Savršena ARAPSKA letnja avantura usred zime (FOTO)

    Tanja Vasojević, zadužena za korporativne komunikacije u kompaniji Delta Holding, podelila je sa nama utiske sa jednog vrlo neobičnog putovanja. Naime, Tanja je sa suprugom krajem prošle godine posetila Oman, arapsku državu u jugozapadnoj Aziji.

    „Vibrirali smo od pozitivne energije. Bila je to arapska letnja avantura usred zime“, tako Tanja opisuje prve utiske sa putovanja.

    Kako ste se odlučili baš za tu destinaciju?

    Prijateljstvo je krivo! Oman je već dugi niz godina na našoj listi destinacija koje želimo da obiđemo, a prvi i jedini razlog je bila poseta našem prijatelju Igoru koji tamo živi već 6 godina. Takođe, dojadilo nam je da gledamo njegove savršene storije na Instagramu, pogotovo u zimskim mesecima, kada nam sa mora šalje #poyyy i hteli smo iz prve ruke da se uverimo da su sve te lepote stvarne. Nismo omanuli, ako me razumete. 😉

    Šta vam je ostavilo najjači utisak na putovanju?

    Ovo je prvo putovanje na koje smo muž i ja krenuli, a da pre toga nisam kreirala interni mini turistički vodič o destinaciji. Dogovor je bio da idemo skoro pa na „neviđeno“ – nema pripreme, nema istraživanja, upisivanja na Google mapu šta obići. Dopustili smo sebi da se potpuno iznenadimo i obe strane spektra su dolazile u obzir. Sreća, te se naše putovanje završilo u velikom plusu.

    Ne bih mogla precizno da izdvojim šta je to što je na nas ostavilo najjači utisak. Ono što znam jeste da smo uživali u toj rasterećenosti koja vlada u vazduhu. Svidelo nam se što nigde ne žure. Prijao nam je izostanak tenzije kojom vibrira naš grad, naša zemlja, zapadne destinacije, pa i njihove komšije Emirati koje smo posetili pre 5 godina. Ne možete da ostanete imuni na spokoj koji vam prenesu kada ih vidite kako sede na predivno uređenim zelenim površinama i uživaju u pikniku.

    Svidela nam se pedantnost sa kojom se odnose prema svom glavnom gradu Muskatu. Samo olovno srce ostaje nemo na ljubaznost kojom vas Omanci dočekuju. Posebno mi je važno da istaknem da, iako sam veliki ljubitelj arapskih zemalja, izuzetno me nervira onaj napadni trgovinski eho – madam, madam koji vas progoni kroz sukove, njihove tržnice, kada vas neumoljivo ubeđuju da nešto kupite – to nisam osetila ni u Muskatu, a ni u Nizvi, staroj prestonici.

    Odgovorno tvrdimo da lepšu piletinu nećete probati od one koju spremaju na uličnim kioscima. Majstori su i u pripremi ribe, što ne čudi, uzevši u obzir da su ponosni moreplovci. Dugo nakon povratka iz ovog sultanata ostaće vam u nozdrvama slatkasti miris koji se oseća po celom gradu, a koji se u starom delu Muskata meša sa naftom, čisto da vas podseti da je ovo bogata zemlja.

    Da li ste probali nešto novo što vam se dopalo ili nije?

    Muž i ja smo veliki gurmani i na svakoj destinaciji jedemo isto što i lokalci, isprobavamo nepoznate ukuse i uživamo u upoznavanju destinacije i na taj način.

    Ovde bismo izdvojili dve stvari – čaj Karak, popularan na celom Bliskom Istoku. ali ovde smo ga prvi put probali. To je mešavina crnog čaja, mleka, šećera i začinske biljke kardamon. Odlikuje ga veoma lep ukus i karamel boja. Druga stvar je kunafa/kunafe/kunefe – opasno dobar dezert sa kačkavaljem u šećernom sirupu. Ova orijentalna poslastica pravi se od mladog kozijeg sira (ali može i kravlji, maskarpone, rikota itd.) i rezanaca za kadaif, tako što se sir stavlja između dva sloja rezanaca, peče se u manjim posudama i na kraju se preliva vrućim šerbetom. Uvek se služi sveže ispečen i topao, a poseban šmek mu daju mleveni pistaći kojima se kolač posipa na kraju pripreme, a po želji može se dodati i limun.

    Da li biste ovakvo putovanje preporučili nekome i zašto?

    Ako vas privlači arapska kultura, istorija, tradicija i arhitektura, umete da uživate u raznolikoj kuhinji i ne preživljavate na pomfritu i burgerima. jer vam je sve drugo „prezačinjeno“, nije vam teško da sednete u kola i pređete određenu kilometražu kako biste osetili sve lepote ove zemlje – onda je Oman prava destinacija za vas. U suprotnom, ako odete i ne dopadne vam se – onda niste iskreno odgovorili na gorenavedene stavke.

    Koliki budžet treba izdvojiti za ovo putovanje?

    Kada su u pitanju avio karte, konekcija je Beograd – Doha – Muskat i cenu jedne povratne karte platili smo 470e. U budžet obavezno morate da uračunate iznajmljivanje automobila – ovo nije opcija o kojoj možete da razmatrate. Ako nećete da iznajmljujete prevozno sredstvo, nemojte da idete u Oman. Cene se kreću od 30 evra po danu. Litar goriva je 60 dinara. Flaširana voda od 1,5l košta 50 dinara. U cene smeštaja nismo upućeni, ali to se bar lako proveri. Ulična klopa je raznovrsna i cene su malo jače od begradskih. Isto važi i za restorane. Ulaznica za Narodni muzej je 10 evra za turiste.

    Koje je najlepše doba godine za ovakvo putovanje?

    Najbolje je od oktobra do aprila, posle kreću ozbiljne vrućine. Mi smo bili krajem decembra, prosečna temperatura preko dana iznosila je 27C, uveče oko 20C.

    Ovde možete pogledati fotografije sa ovog egzotičnog putovanja:

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Privatna arhiva

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE