Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Roditeljstvo u Švedskoj: Bebe u kolicima spavaju napolju zimi, roditelji imaju 16 meseci porodiljskog bolovanja

    Na blogu “Cup of Jo” postoji rubrika koja se bavi načinima roditeljstva u različitim zemljama. O svojim iskustvima u Švedskoj, pisala je Ađelina Alen de Melo (Angelina Allen de Melo), profesionalna baletska igračica. Živi u drugom po veličini gradu u Švedskoj – Geterborgu (Gothenburg), sa svojim mužem i dvogodišnjom ćerkom. U Švedsku se preselila pre 13 godina, kada se pridružila baletskoj kompaniji u Stokholmu.

    Zanimljivo je da kroz njena iskustva ne učimo samo o različitim načinima za vaspitanje dece, već i o samoj zemlji i o drugačijem načinu življenja u njoj.

    Ovo su delovi njene priče:

    Nordijski ritam:

    Leti, sunce sija skoro ceo dan. Možete da ostanete napolju sve do ponoći i, i dalje je jasno, svetlo i divno. Ni ne shvatate koliko je vaš “unutrašnji” sat povezan sa vremenom, sve dok ne bude 11 sati uveče i još niste večerali.
    Ali, zimi dosta ranije pada mrak. Energija pada već oko popodneva. Mračno je oko pola 4 popodne, a svanjava oko 9 ujutru, tako da ako radite od 8.30. sunca nećete ni videti. Zato su destinacije poput Tajlanda i Kanarskih ostrva veoma popularne za odmor za Šveđane.

    svedska-deca-pix

    Spavanje napolju:

    Usred zime, kada je temperatura daleko ispod nule, mnogi roditelji u Švedskoj ostavljaju svoju decu, “spakovanu” i dobro obučenu, da odremaju napolju, u kolicima. Oni kažu da deca spavaju duže i bolje na ovaj način i veruju da su hladnoća i svež vazduh dobri za dečiji imuni sistem. Takođe, ako ste bolesni, doktor će vam reći da otvorite prozor kada uveče idete na spavanje, jer svež vazduh leči sve.

    Kada sam se preselila u Švedsku, išla sam po pljusku da se nađem sa prijateljicom na kafi. Rekla mi je da joj beba spava napolju u kolicima, kao da je to najnormalnija stvar na svetu. Kolica su imala najlon za zaštitu od kiše, i mogla je da vidi kolica sa prozora. Shvatila sam da to u stvari nije bila “luda” ideja kada sam je uporedila sa time da mokra kolica treba uvesti u vreo kafić pun galame i gužve, sa uspavanim detetom koje je kompletno ušuškano u zimsku odeću (i koje bi se probudilo čim biste počeli da ga svlačite). I odjednom, ostavljanje bebe napolju delovalo je kao odličan izbor!

    Porodiljsko bolovanje:

    Roditelji imaju 480 dana plaćenog odsustva koje mogu da dele – što je oko 16 meseci. Skoro je donet zakon koji očevima daje 90 dana koje ne mogu da prebace majkama, da bi ohrabrio muškarce da uzmu bolovanje da bi brinuli o deci. Postoji čak i “bonus za jednakost polova” gde roditelji dobijaju malo veću platu ako dele porodiljsko bolovanje jednako.
    To je donelo promenu, očevi su počeli aktivno da učestvuju u “kućnim” poslovima – kuvaju, čiste i brinu o deci.

    los-pix

    O igranju napolju:

    Moja ćerka voli da se igra napolju, skuplja drvca ili se igra u blatu. U parkovima se može videti los, jelen ili divlji zec. Igrališta su u Švedskoj kreativnija nego u bilo kojoj drugoj zemlji koju sam posetila. Jedan park u našoj blizini okružen je prirodom, i sve u njemu napravljeno je od prirodnog drveta i kore. Ima čak i pravi “hotel za insekte”, tako da deca mogu da posmatraju bube, i putić za njihove bose nogice, tako da mogu da osete različite teksture pod tabanima. Sistem igrališta je toliko veliki, da vam treba aplikacija koja će vas voditi kroz parkove u Geterborgu. Naše omiljeno igralište je Slotskogen (Slottskogen), koje je ima tricikle, lopte, kantice i lopate, kao i roštilj za kobasice, koje možete da pečete dok se vaša deca igraju.

    svedska-deca1-pix

    O “prihvatanju” hladnoće:

    Moj muž me uvek podseća da je naša ćerka Šveđanka i da nju ne brine mnogo o tome da li je hladno ili mračno: samo treba da ide napolje i da se igra. Njeni roditelji, odnosno mi smo ti koji treba da prevaziđu hladnoću. U predškolskom, sva deca idu napolje i igraju se bar jedan sat čak i kada pada sneg ili kiša.

    U Švedskoj se kaže:

    “Ne postoji loše vreme, postoje samo loše obučeni.”

    Deca nose slojeve odeće, šalove, kape, kapuljače, termo pantalone, skafandere… U vrtićim i predškolskim ustanovama postoje mašine za sušenje odeće, tako da kada odem po svoju ćerku, ona ima suvu, toplu jaknu.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    Piše: N.V.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE