Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    SOS telefon za prijavu mobinga

    Ako smatrate da ste žrtva zlostavljanja i diskriminacije na radnom mestu, uskoro ćete moći na to nekom i da se požalite, kada počne da radi SOS telefon za prijavu mobinga.

    Od ukupnog broja pokrenutih individualnih postupaka u prošloj godini pred Republičkom agencijom za mirno rešavanje radnih sporova, četvrtina se odnosila na zlostavljanje i diskriminaciju na radu.

    Od tog broja jedna trećina dolazila je iz realnog, dok su čak dve trećine iz javnog sektora, najčešće zdravstva i prosvete, a prema rečima direktora Agencije Mileta Radojkovića, to ne znači da je kod privatnika manje mobinga, već da postoji veći stepen tolerancije.

    U toku postupka u 70 odsto slučajeva ispostavilo se da nije reč o mobingu već o nekoj drugoj povredi prava iz radnog odnosa, čak i zloupotrebi prava, dok je kod 30 procenata utvrđeno postojanje mobinga, kaže Radojković.

    Takođe, u 2015. godini, primetan je porast broja postavljenih pitanja, upućenih putem sajta Agencije. Zbog toga će u saradnji Ministarstva za rad i agencije za mirno rešavanje radnih sporova biti pokrenut projekat uvođenja usluge SOS mobinga.

    Ova nova usluga nastala je kao posledica nedovoljne informisanosti kako zaposlenih tako i poslodavaca o odredbama zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu.

    Cilj uvođenja usluge SOS mobing je da se bar za trenutak zastane i razmisli o mobingu, da se podigne svest o postojanju ove pojave i da se proširi znanje o prevenciji i zaštiti zlostavljanja na radu, kaže Radojković.

    Kvalitet nekog posla ne meri se samo količinom zarađenog novca, jer ne postoje pare koje mogu da nadoknade nečije zlostavljanje.

    Pred Višim sudom u Begradu trenutno se vodi oko 600 sporova za mobing i sve više je onih koji na sudu traže zaštitu od zlostavljanja na radnom mestu. Kazna za mobing i do 800.000 dinara, plus naknada za duševni bol.

    Šta je mobing?

    Pozivanjem broja 0800-300-601 i biranjem odgovarajućeg tastera od jedan do pet, dobiće se tačne informacije o tome šta je mobing i koje radnje podrazumeva, koji modeli zaštite postoje u našem pravnom sistemu, odnosno više informacija o obaveznom postupku posredovanja kod poslodavca, zatim sudskom i postupku pred Republičkom agencijom za mirno rešavanje radnih sporova.

    Izvor: Novosti

    What's your reaction?

    Komentari

    • Sofija

      Sta ako direktor zna da sef koji radi vrsi mobing, koje su mi sanse na sudu kad je direktor jak ko zemlja, a ja radim za 35.000, on zna i briga ga

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE