Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Spomenik Đinđiću ili „strela razdora“

    Ubijeni premijer Zoran Đinđić dobiće spomenik u Beogradu. Na 15. godišnjicu atentata, 12. marta 2018. godine, obeležje će biti otkriveno u Studentskom parku.  Lavinu reakcija pokrenula je činjenica da je podizanje spomenika inicirao Aleksandar Vučić, a bez komenatara javnosti nije ostalo ni samo idejno rešenje, kao ni to ko je pobedio na konkursu.

    Na međunarodnom konkursu kao najbolje idejno rešenje pobedila je izvijena strela koja je u jednom delu nepovratno prekinuta, ali nezaustavljivo leti u visine. Autor prvonagrađene skulpture je Mrđan Bajić, a saradnici su vajar Predrag Кešelj, arhitekta Petar Sazdanović, istoričar umetnosti Marina Andrić, autor zvučne instalacije je Biljana Srbljanović uz saradnju sa dizajnerom zvuka Dobrivojem Miljanovićem i Vladimirom Riznićem.

    Književnik Svetislav Basara u svom prepoznatljvom oštrom stilu komentariše samu ideju za spomenik, kao i odnos prema spomen-obeležjima koji se gaji u Srbiji.

    „Đinđićev spomenik ima oblik strele (koji se može „učitati“ i kao trajektorija dum dum metka), zašto onda Karađorđu ne podići spomenik u obliku sekire, a Knjazu Mihailu u formi kaubojskog pištolja. Ako hoćete da upoznate Srbiju, manite se ajvara, ćevapčića, „tradicionalnog gostoprimstva“, „najboljeg noćnog provoda u Evropi“ i „najlepših žena na svetu“, pa krenite u razgledanja spomenika njenih velikana i njenih spomeničkih kompleksa (istovremeno i manje i više vrednosti)“, napisao je Basara u svojoj kolumni za list Danas.

    Oglasila se i autorka Biljana Srbljanović. Ona je na svom Fejsbuk profilu odgovorila na negativne komentare koji su se pojavili i kritike povodom samog učešća na takvoj vrsti konkursa koji je raspisala aktuelna vlast.

    „Mi smo pobedili na dvostepenom ANONIMNOM konkursu, sa medjunarodnim izuzetno uglednim zirijem, a ljudi se bune što nije grobljanska bista, što je Vesić menađer, što uopšte Djindjiću, što je zvučna skulptura, što je instalacija, drugim rečima, što nije Pekić sa Cvetnog trga. Da se ubiješ. Iskreno, dugo me nije ovoliko bolelo uvo šta Srbi s interneta misle o mom radu. 6 meseci smo radili, uložili sav trud i znanje, iskreno sam mislila da nemamo šanse. Jutros, kad su javili, nije bilo srećnije zene od mene.
    Probala sam da napravim film o Djindjicu još od pre deset godina – nije bilo para, trazili smo da trg kod staklenca dobije ime Djindjica, nisu nam dali, trazili smo da se ispita politička pozadina ubistva, ignorisali su nas. E, pa bar jedno sam isterala do kraja, ja sam svoje odužila i tom čoveku i njegovoj misli“, objasnila je Srbljanović. 

    Svoj stav i objašnjenje izneo je i gradski menadžer Goran Vesić.

    Sam spomenik ubijenom premijeru Srbije Zoranu Đinđiću ima simboliku jer ako nešto može da simbolizuje njegov život, to je strela. Nije se obazirao na posledice i brzina je možda jedna od njegovih osnovnih karakteristika, kazao je Vesić.

    Sam predlog da se podigne spomenik je, kako ocenjuje, jedan civilizacijski iskorak u Srbiji.

    „Vučić i Đinđić nisu bili politički istomišljenici, ali je Vučić predložio da mu se podigne spomenik. To je veoma važno za samo naše društvo“, naglašava Vesić.

     

    Izvor: BizLife/Danas

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    Komentari

    • ...

      Ako skulpturu posmatramo ka nezavisnu instalaciju koja je namenjena jednom takvom javnom prostoru grada koji zeli da bude posmatran kao metropola, onda je ona sasvim ok, savremena, intesantna, ne svakidasnja... Ako skulpuru posmatramo u likovnom i geometriskom smislu onda mozemo da "kazemo" (samo da kazemo) da je stelica na skulpturi okrenuta na gore i pretstavlja nasu zelju gde zelimo da se krecemo. Ako skulpturu posmatramo o kontekstu vremena, namere i namene onda je jasno da je strelica ustvari okrenuta na dole i pretstavlja odraz naseg opsteg stanja svesti i odraz morala nash dristvenih elita. Pre svega iz razloga sto su propozicije konkursa, a potom i samo odabrano idejno resenje je cista manipulacija sa namerom da se Djindic konacno gurne u zaborav i aboliraju svi oni koju su njega ubili, a nas doveli dovde. Formalno ce spomenik Djindicu postojati, ali ce se vrlo brzo zaboraviti da je uopste Djindjicev. Bice to samo neka od instalacija nekog egocentrika koji je ponovo pristao da ucestvuje u aboliranju nasih krvnika. Svaka Vam cast gospodo "Umetnici" Cestitam na jos jednoj za Vas uspesnoj premijeri.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE