Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    „Srpski scenario odbrane od COVID-19 sačuvao najmanje 1.000 života“

    Srpski scenario odbrane od COVID-19 sačuvao je najmanje hiljadu života, a tačnu procenu biće moguće dati tek na kraju svetske pandemije, izjavio je epidemiolog Predrag Kon.

    Kon, koji je i član Kriznog štaba za suzbijanje koronavirusa u Srbiji, osvrnuo se i na dileme građana o tome da li je trebalo ili nije trebalo uvoditi vanredno stanje.

    „Svi razgovori o tome da li je trebalo ili ne vanredno stanje potiču od ljudi koji pojma nemaju u kakvoj situaciji je započela pandemija, a posebno žive u zabludama da je moglo da se sprovode razne vrste neophodnih nabavki samo sa proglašenjem epidemije“, objasnio je Kon u objavi na svom Fejsbuk profilu.

    Uporedio je i epidemiju koronavirusa sa epidemijom svinjskog gripa iz 2009/10 kada se sve radilo po propisima, što je na kraju završilo aferom vakcine kada je direktorka Fonda završila u zatvoru na 9 meseci, „potpuno nevina“, napisao je.

    Prema njegovim rečima i iskustvu, kako je naveo, bez vanrednog stanja i mogućnosti direktnih nabavki mogli bismo da „se slikamo“, a ovo bi trebalo da se ubuduće reguliše zakonom, smatra.

    Kon je najavio i da će uskoro pisati o propustima sa kojima je upoznat više od bilo koga.

    „Ako nešto predstavlja najveće moje iskustvo neposredno iz ove situacije, to je da se u uslovima pandemije mora proglašavati vanredno stanje, a ne samo proglašavati epidemija sa vanrednim merama. To bi trebalo za ubuduće Zakonom regulisati za bilo koju buduću pandemijsku situaciju. Tako je u Srbiji lakše i efikasnije. Bez proglašenja vanrednog stanja u ovoj pandemiji bila bi najverovatnije masovna smrtnost“, piše Kon.

    Dodaje da ideja da je moguće podići stepen pozornosti stanovništva u Srbiji samo preporukama i pričom „fatamorgana“ odnosno najteža moguća zabluda. Pozornost koja je dobijena proglašenjem vanrednog stanja, mogla se u slučaju da tako nije učinjeno dobiti samo masovnim umiranjem, kao što se dogodilo u Nišu nakon ulaska virusa u Gerontološki centar.

    „Imam lično neuporedivo više zamerki od bilo koga i znam o propustima više od bilo koga ko se pravi pametan posle bitke, ali i u toku same bitke. O tome ću tek pisati iako me to ozbiljno košta zdravlja, pa i dužine života za koji mislim da je najmanje bitan kada su ovako značajne teme u pitanju“, naveo je Kon.

    Izvor: BIZLife/FB/Predrag Kon

    Foto: Beta/Slobodan Miljević

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE