Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Sumnjiv posao oko zbrinjavanja otpada

    Ministarstvo zaštite životne sredine nije raspisalo javni tender za izmeštanje i trajno zbrinjavanje opasnog otpada, već je posao u pregovaračkom postupku poverilo firmama koje je samo izabralo, saznaje Blic.

    Reč je o pet kompanija, Yunirisk, Modekolo, Brem group, Kemis i Institut Mol, koje su bile pozvane da daju ponude krajem avgusta za ovaj izuzetno složen posao.

    Međutim, umesto pojedinačnih, one 19. septembra dostavljaju zajedničku ponudu, koja se gotovo u dinar podudara sa procenjenom vrednošću posla, odnosno 299.556.000 dinara sa PDV.

    Upravo to, kako navodi izvor Blica iz Ministarstva, izaziva sumnju da je reč o nameštenom poslu za grupu privilegovanih ponuđača, od kojih su neki i saradnici i poznanici ministra Gorana Trivana.

    Tu činjenicu izvori potkrepljuju i podatkom da je praksa da se za ovako vredan posao obavezno raspisuje javni poziv. U ovom slučaju to je izostavljeno, zbog čega je onemogućeno nadmetanje drugih zainteresovanih ponuđača i mogućnost da se za ovaj posao ponudi niža cena.

    Pored toga, kako navodi izvor, pozvane su firme od kojih neke ne ispunjavaju tražene tehničke uslove, pre svega one oko površine skladišnog prostora, ali i kontejnera i vozila za prevoz.

    Reč je o izuzetno važnom poslu koji podrazumeva i posebne kapacitete i standarde, stručnost i adekvatnu klasifikaciju, ali i mesto skladištenja ili prerade opasnog otpada, u zemlji ili inostranstvu.

    Zato je nejasno zašto nije raspisana javna nabavka, što je u svetu uobičajna praksa. Tim pre jer postoje firme koje imaju mnogo bolje reference u ovoj oblasti, kaže izvor Blica i dodaje da je posebno sumnjivo to što su pozvane kompanije dale zajedničku ponudu.

    Cena koja je dogovorena je 146,80 dinara bez PDV po kilogramu otpada, čime su se gotovo u dinar uklopili u procenjenju vrednost posla, navodi izvor iz Ministarstva.

    U podacima o javnoj nabavci, Ministarstvo opravdanje za to što nije raspisalo javni tender našlo je u članu 36 stav 1 tačka 3 Zakona o javnim nabavkama. U njemu se kaže da javni tender ne mora biti raspisan „ako zbog izuzetne hitnosti prouzrokovane vanrednim okolnostima ili nepredviđenim događajima, čije nastupanje ni u kom slučaju ne zavisi od volje naručioca, naručilac nije mogao da postupi u rokovima određenim za otvoreni ili restriktivni postupak“.

    Izvor: Blic

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE