Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Tekstilci protestovali, pa masovno otpušteni

    Vlasnici fabrika otpustili su više od 5.000 tekstilnih radnika u Bangladešu koji su tražili veće plate, a stotine su suočene s polilcijskim optužbama, javili su aktivisti.

    Otpuštanja su usledila posle protesta hiljada radnika ranije ovog meseca u glavnom gradu Daki i oko njega, rekla je Kalpona Akter iz Centra za radničku solidarnost Bangladeša.

    Jedan od zvaničnika te industrije rekao je da su otpušteni radnici umešani u vandalizam ili druge izgrede, ili su otpušteni kada su fabrike zatvorene zbog gubitaka.

    Jedan radnik je ubijen, a više od 50 je povređeno u sukobima za vreme protesta u oblastima Ašulija, Daka, Gazipur i Savar.

    Vlada je u novembru podigla minimalnu mesečnu zaradu za radnike u odevnoj industriji na 8.000 taka (96 dolara) sa 5.300 taka (63 dolara). Radnici nisu sa tim zadovoljni, tražili su više kao i primenu drugih povoljnosti koje su vlasti najavile.

    Sindikati i grupe aktivista traže da minimalna mesečna plata bude 193 dolara, ali vlasnici fabrika kažu da su pod ogromnim pritiskom da obezbede cene koje traže globalni brendovi.

    Bangladeš ima najveću izvoznu industriju tekstila posle Kine. Ta industrija izvozi odeću u vrednosti od oko 30 milijardi dolara godišnje, uglavnom za Evropu i Severnu Ameriku.

    Akter je rekla da su stotine radnika suočene sa optužbama za pljačku i vandalizam i neki su čak optuženi za pokušaj ubistva. Više od 50 radnika je uhapšeno i mnogi drugi su pobegli iz svojih iznajmljenih domova u industrijskim zonama, rekla je ona.

    „Mi smo saznali da je najmanje 5.000 radnika otpušteno, a prava cifra bi do sada mogla da bude oko 7.000“, rekla je ona i dodala da su mnogi radnici maltretirani.

    Predsednik Udruženja proizvođača i izvoznika odeće iz Bangladeša Sidikur Rahman rekao je da nijedna nevina osoba nije suočena s pravnim problemima. On je rekao da u industriji imaju nedostatak radnika i da ni jedan vlasnik nema razloga nekog da otpusti bez valjanog razloga.

    Izvor: N1, Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE