Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Otvorili vrata za SRPSKE radnike – plate od 3.000 EUR nisu ni u PRVIH 100

    U zemlji koja je upravo „overila“ sporazum o zapošljavanju državljana Srbije, mnoge kompanije su tokom prošle godine zbog nedostatka kadrova povećale plate, a to planiraju da ponove i u ovoj godini.

    Prošle godine svoje zaposlene najbolje su plaćali u slovenačkoj IT industriji, farmaciji, holdinzima i fondovima.

    Prvo mesto na listi ponovo je zauzela slovenačka podružnica tehnološkog giganta Majkrosofta, budući da je prosečna bruto plata bila pet puta veća od slovenačkog proseka, čak 9.397 evra, pokazuju podaci poslovne baze podataka Bisnode GVIN.

    Zatim sledi druga IT firma, SAP, gde je prosečna bruto plata 31 zaposlenog prošle godine iznosila nešto više od devet hiljada evra, pišu Finance.

    Sve veći nedostatak radne snage na tržištu rada stvara znatan pritisak na plate. Prošle godine kompanije su povećale plate i promenile sisteme plaćanja, što planiraju i ove godine.

    Istraživanje među firmama na listi TOP 101 pokazuje da su mnoge već povećale svoje plate, koje nameravaju da podignu i ove godine.

    Na primer, farmaceutska kompanija Krka iz Novog Mesta ove godine je, uz prosečnu platu od nešto manje od tri hiljade evra, ispala s liste 100 najboljih, iako kažu da su ove godine svi stalno zaposleni dobili plate 6 posto veće.

    Najbolje plate su u informacionom sektoru, a to uz Majkrosoft i SAP na čelu liste, potvrđuje i IBM na sedmom mestu, koji je za svoja 172 zaposlena prosečno osigurao 6.872 evra bruto mesečne zarade.

    Farmaceutske firme su ove godine visoko rangirane. Neposredno ispod vrha, na trećem mestu je ogranak Rochea, gde je za 71 zaposlena prošle godine prosečna mesečna bruto plata iznosila 7.540 evra i bila je oko 17 posto veća nego godinu dana ranije, s tim da je broj zaposlenih u istom periodu smanjen za oko 5 odsto.

    Slede podružnice AbbViea, Novartisa i Merck Sharp & Dohmea, gde prosečna bruto plata varira oko sedam hiljada evra. Na osmom mestu je podružnica Bayera, u kojoj je prošle godine bilo u proseku 110 zaposlenih sa prosečnom bruto platom od 6.834 evra.

    Među vodećim firmama koje najbolje plaćaju zaposlene, vrlo dobro se, na 14. mestu, smestila berza kriptovaluta Bitstamp koju su prošle godine Korejcima uspešno prodali Damian Merlak i Nejc Kodrič, Prosečno je prošle godine bilo zaposleno 62 radnika, dok je prosečna bruto plata iznosila nešto više od pet hiljada evra. Na 21. mestu je ICO Hub, firma u suvlasništvu Mitje Žagara i Janija Valjavca, koja razvija platformu za ulaganje u kriptovalute ICONOMI.

    Na ovogodišnju listuu uvrstilo se i nekoliko finansijskih firmi. Tako je Triglav Skladi na 18. mestu, sa 44 zaposlena, koji u proseku mesečno dobijaju 4.700 evra bruto. Tu su i NLB Skladi (37. mesto – 3.787 evra), KD Skladi (41. mesto 3.705 evra).

    Među državnim pewduzećima nesporni dobitnik ostaje Kontrola vazdušnog saobraćaja Slovenije (KZPS), koja je ove godine zauzela deveto mesto, čijih 226 radnika su mesečno u proseku primala 6.550 evra bruto. Visoko kotirana je i državna energetska kompanija GEN energija (25. mesto – 4.230 evra), koja je prestigla Slovenački državni holding (SDH) koji je na 28. mestu sa nešto više od četiri hiljade evra mesečno bruto.

    [preporucene_vesti ids=“330780″]

    Izvor: Poslovni dnevnik

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE