Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Uz ovaj IZUM srpskih srednjoškolaca ljudi sa invaliditetom POGLEDOM će upravljati stvarima

    Ideju koja zvuči kao scenario naučno-fantastičnog filma sproveli su u delo srednjoškolci iz Novog Sada, koji su se kvalifikovali za finalno svetsko takmičenje za VR aplikacije koje će se u novembru održati u Kini.

    Na nedavno završenom SHack-u, internacionalnom takmičenju u programiranju koje je održano u Novom Sadu, titulu pobednika osvojio je lokalni tim „Tim 3“ koji čine Nataša Cvijanović (16), Lazar Varagić (16) i Petar Bojanić (17).

    VR APLIKACIJA NAMENJENA JE LJUDIMA KOJI SU VEĆINSKI NEPOKRETNI

    Oni su kreirali VR aplikaciju koja ljudima sa teškim invaliditetom (kvadriplegičarima) omogućava upravljanje mašinama i kućnim aparatima isključivo – pogledom.

    Napravili smo aplikaciju koja može da pomogne osobama sa invaliditetom. Uz nove tehnologije zasnovane na praćenju pokreta očiju otvaraju se nove mogućnosti. Stvara se mogućnost da osobe koje sada ne mogu da koriste kućne aparate, uz pomoć izmenjene realnosti, to čine, jer je sve umreženo u ‘pametnu kuću’, pa će moći da koriste elektroniku, da spuštaju i podižu roletne (ukoliko su motorizovane), da otvaraju prozor, zaključavaju vrata. Dakle, radi se o mešavini virtuelne i izmenjene realnosti“, kaže vođa „Tima 3“ Petar Bojanić za 021.rs.

    Nataša, koja je u svet programiranja ušla još pre početka srednje škole, objašnjava da je aplikacija namenjena za „pametne kuće“, odnosno domaćinstva koja već imaju osposobljene aparate koji su u stanju da izvrše komandu koju odabere korisnik.

    „Ovo je interfejs između već osposobljenih aparata i osoba koje bi trebalo da ih koriste. Međutim, ukoliko su u pitanju jednostavnije funkcije kao što je menjanje kanala na televizoru, onda nije potrebna neka veća funkcionalnost od običnog televizora. U ovu aplikaciju je potrebno uložiti neverovatno mnogo vremena i truda, posebno zbog toga što tehnologija nije u potpunosti razvijena. Na tome bi moralo da se radi, ali i na ‘smart’ kućama“, dodaje Nataša Cvijanović.

    Osim mnogo vremena, za uspeh je potrebna i oprema, poput računara koji mogu da podrže sve zadatke, ali i headset-ova (uređaji koji se stavljaju na glavu) za VR na kojima bi mogli da rade, a koji su nešto skuplji od običnih, „smrtnih“, kako iz naziva Petar.

    Na takmičenju u Novom Sadu su imali i sreće, s obzirom na to da im je kompanija HTC izašla u susret i obezbedila „headset-ove“ za rad za vreme nadmetanja. Međutim, nešto kvalitetnije aparate sada nemaju, što otežava razvitak njihove ideje.

    CILJ – BESPLATNA APLIKACIJA

    Namera ovih mladih Novosađana je da njihova aplikacija jednog dana bude besplatna, jer smatraju da je to ispravno.

    Nema smisla da pravimo nešto za pomoć ljudima i onda da to naplaćujemo. Verovatno potpuno besplatna aplikacija nije realna opcija, ali je naš cilj da se onda cena spušta što je niže moguće, kako bi bila što dostupnija ljudima i kako bi što više njih moglo da dobije pomoć u ovom obliku“, dodaje Nataša.

    Mnogo bi stvari trebalo da se poklopi kako bi ova aplikacija bila gotova u narednih godinu dana, pogotovo ukoliko se u obzir uzme to da su u pitanju srednjoškolci. Za sada im je neophodna pomoć u vidu sredstava i opreme, što bi novosadska IT industrija mogla da im obezbedi.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE